Liptov: Slovensko chce byť "Dubajom" (JOJ)

Martin Vlachynský komentuje turizmus a trh práce pre TV JOJ. 25.2.2018 

Liptov: Slovensko chce byť

Lucia Barmošová, moderátorka: "Namiesto výrobných hál a automobilov turistické atrakcie a dovolenkové rezorty plné spokojných návštevníkov, aj takto by to mohlo v budúcnosti vyzerať na Slovensku. Z montážnej dielne starého kontinentu by sa mohol stať vyhľadávaný turistický raj. Nie je to iba sen našich hotelierov, ale aj politikov."

Michal Rybanský, redaktor: "Slovensko patrí vďaka automobilom k najpriemyselnejším krajinám Európskej únie. Stačí však málo a môžeme mať zarobené na problém. Aj preto začína vláda rozmýšľať o zadných vrátkach."

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): "Musí mať Slovensko pripravenú aj infraštruktúru, aj ľudí na to, aby sme zvládli cestovný ruch."

Michal Rybanský: "Slovensko by tak mohlo byť ako európsky Dubaj, no v menšom vydaní. Keď sa mu totiž začala míňať ropa, preorientoval sa práve na cestovný ruch. K tejto méte nám chýba ešte poriadny kus, no najskôr si musíme odpovedať na základnú otázku."

Iveta Niňajová, expertka na cestovný ruch: "Že pre koho ten turizmus tu ideme robiť."

Michal Rybanský: "Máme totiž nielen prírodné a kultúrne bohatstvo, ale aj predpoklady, aby sa cestovný ruch u nás stal váženým ekonomickým odvetvím."

Martin Vlachynský, ekonomický analytik INESS: "Treba zabezpečiť čo najmenej byrokracie, napríklad aj flexibilný trh práce."

Michal Rybanský: "Nielen v priemysle, ale aj v hoteloch a reštauráciách majú totiž dlhodobo problémy s personálom a mnohí už teraz lovia v zahraničných vodách. Okrem toho sa treba zamerať na podporu oblastí, o ktorých turisti dosiaľ vôbec netušia."

Beáta Lukáčová, sekcia cestovného ruchu na MDVaRR SR: "Stále sú to regióny, ktoré sú ešte ako také nebeské panny neodhalené."

Michal Rybanský: "Aj v Dubaji však vyťažili z minima maximum a naoko nezaujímavá púštna krajina sa stala ťahákom."

Martin Beňuch, člen Asociácie slovenských kúpeľov: "Pripodobním to možno k tej rozprávke, že bola soľ nad zlato, tak my máme tu vodu, ktorá je podľa mňa nad túto ropu."

Michal Rybanský: "Nie náhodou si ju k nám chodili užívať práve Arabi. Cieľom je však prilákať nielen cudzincov, no podporiť aj domácich podnikateľov a turistov."

Robert Fico: "Nebránime sa aj tomu, ak by to jednoducho bolo možné, že rozmýšľať čo s DPHčkou pri cestovnom ruchu."

Martin Vlachynský: "Tých pár percent, ktoré by prípadní turisti ušetrili na týchto službách, sotva nejakým zásadným spôsobom pohne so slovenským turizmom."

Michal Rybanský: "Cestovný ruch má na Slovensku šancu ťahať ekonomiku, občas však potrebuje práve pomoc zhora. Treba len veriť, že nášmu turizmu neutečie svetový vláčik a pre budúce vlády sa stane dostatočne atraktívnym odvetvím. Michal Rybanský, televízia JOJ."

Noviny.sk, 26.2.2018

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards