Na Fakulte manažmentu PU súťažili žiaci SŠ na ekonomickej olympiáde (Teraz.sk)

Teraz.sk poukazuje na projekt Ekonomická olympiáda. 21.2.2018 

Na Fakulte manažmentu PU súťažili žiaci SŠ na ekonomickej olympiáde (Teraz.sk)

Žiaci písali súťažné testy v aule fakulty. Minimálne päť najúspešnejších účastníkov z Prešovského kraja postúpi do finále.

 Stredoškoláci z Prešovského kraja sa stretli v utorok (21.2.) na krajskom kole ekonomickej olympiády, ktoré pripravil inštitút INESS v spolupráci s Fakultou manažmentu Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Žiaci písali súťažné testy v aule fakulty. Minimálne päť najúspešnejších účastníkov z Prešovského kraja postúpi do finále. Národné kolo súťaže sa uskutoční 26. apríla v Bratislave. Pre TASR to uviedol Róbert Chovanculiak z INESS.

Podľa jeho slov ich cieľom bolo ukázať študentom na stredných školách, že aj ekonómia vie byť zábavná a môže to byť niečo, čo ich dokáže v živote napĺňať. "My sme sa snažili dávať otázky aj zo života, aby žiaci vedeli aplikovať klasickú ekonómiu, ale aj finančnú matematiku a podnikovú ekonómiu do praxe. Aby rozmýšľali ekonomicky a nemuseli vypisovať nejaké poučky a definície," povedal Chovanculiak. Súťažiaci mali na testy 45 minút. Výsledky sa dozvedia v marci prostredníctvom svojich škôl.

Vo finálovom kole bude aj ústna časť skúšky, otázky budú študentom klásť zástupcovia Národnej banky Slovenska a skúsení ekonómovia zabehnutých firiem. 

Ide o prvý ročník ekonomickej olympiády u nás. Preto organizátorov mimoriadne teší, že do prvého kola sa prihlásilo 4000 študentov, čo je rovnaký počet, aký sa zúčastnil v Českej republike, hoci Slovensko má dvakrát menej obyvateľov. Do druhého kola postúpilo okolo 900 študentov predovšetkým z gymnázií a hotelových aj obchodných akadémií. V Prešove súťažilo okolo 70 žiakov z 27 škôl. Chovanculiak doplnil, že na východe bol o ekonomickú olympiádu najväčší záujem a z Prešovského a Košického kraja sa prihlásilo niekoľkonásobne viac študentov ako z Bratislavského či Nitrianskeho kraja.

Dekan Fakulty manažmentu PU Róbert Štefko uviedol, že privítali možnosť podieľať sa na organizovaní takéhoto podujatia. Keďže išlo o druhé kolo olympiády, je predpoklad, že medzi súťažiacimi boli naozaj tí najlepší žiaci. Fakulta manažmentu prijíma študentov, ktorí majú záujem o ekonomiku a možno aj z týchto účastníkov olympiády raz budú ich poslucháči.

Viac priestoru na oboznámenie sa so štúdiom manažmentu získa verejnosť a hlavne stredoškoláci počas Dňa otvorených dverí na Fakulte manažmentu PU, ktorý chystajú na utorok 6. marca na 10.00 h. Účastníci sa tu dozvedia všetky informácie o fakulte, možnostiach štúdia a študentskom živote. Hlavná prezentácia bude v aule školy.

Teraz.sk, 21.2.2018 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards