SaS a Agenda 2020 (TA3)

Richard Sulíka sa odvoláva na štúdiu INESS. 19.2.2018 

SaS a Agenda 2020 (TA3)

Alfonz Šuran, moderátor: "Opozičná strana Sloboda a solidarita predstavila aktualizovaný súbor ekonomických reforiem známy ako Agenda 2020. Podľa jej predstaviteľov ide o riešenia, ktoré dokážu zlepšiť v krajine podnikateľské prostredie, a zvýšiť tak životnú úroveň."

Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS: "Chceme umožniť podnikateľom uplatniť si daňovú stratu podľa slobodného rozhodnutia daňovníka, alebo zliberalizovať odpisovanie majetku, čo by znamenalo, že firma si môže odpisovať majetok ľubovoľne, ako uzná za vhodné, a toto by pomohlo zlepšiť cash flow hlavne začínajúcim firmám, alebo firmám, ktoré chcú investovať, alebo modernizovať.

Po druhé, kým Ficove vlády presadzujú vysoké daňové a odvodové zaženie ruka v ruke s výnimkami, cez ktoré chcú na svoj obraz meniť spoločnosť a trh, ale miesto toho ho len deformujú, tak my tvrdíme, že to, čo pomôže, je návrat k rovnej 19-percentnej dani, aby ostalo v čistom viac peňazí ľuďom, a nech ľudia rozhodnú, na to tieto peniaze minú.

Kým vláda Roberta Fica tvrdí, že podporovať treba len vybraných podnikateľov dotáciami a stimulmi, tak my tvrdíme presný opak. Tvrdíme, že dotácie a stimuly škodia nielen všetkým tým, ktorí ich nedostanú, ale dlhodobo škodia aj ekonomike a celej spoločnosti. Deformujú trh a do spoločnosti zasahujú spôsobom, ktorý vytvára nezaslúžené majetkové rozdiely, a znižuje tak prosperitu nielen jednotlivcov, ale aj firmy, a poškodzuje tým celú spoločnosť.

V Agende 2020 preto navrhujeme zrušiť investičné stimuly a ako jediný stimul ponechať taký, ktorý bude spravodlivý, a teda rovnú a zníženú sadzbu dane pre všetkých, a jednoduché a dobré podmienky na podnikanie pre všetkých."

Richard Sulík, predseda SaS: "Pred niekoľkými dňami zverejnil inštitútu INESS prehľad investičných stimulov, ktoré boli poskytnuté v roku 2017. Celkovo bolo poskytnutých 84 miliónov eur, a z nich viac ako dve tretiny išli do okresov, kde je podpriemerná nezamestnanosť, kde teda je dostatok pracovných miest, a nie je nutné tam vytvárať ďalšie. Napriek tomu stimuly išli tam."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards