Vláda sa snaží opravovať ekonomiku (HN)

Radovan Ďurana komentuje príplatky za prácu a minimálnu mzdu pre HN. 20.2.2018 

Vláda sa snaží opravovať ekonomiku (HN)

Umelé zásahy do rastu miezd naštrbia celý proces, upozorňuje v rozhovore analytik INESS-u Radovan Ďurana.

Prispejú prijaté zákony k významnej zmene pracovného prostredia?

Do celkového obrazu treba ešte pridať dve zmeny. Prvou je zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky na strane zamestnávateľa, druhou je radikálne zvýšenie minimálnej mzdy. Jej rast zvýšil mzdové náklady takmer o 16 percent, v službách zvýšia poplatky o dodatočných 15 percent. Je to výrazný skok v nákladoch, ktorý sa prejaví v raste sivej ekonomiky, a spomalí sa tvorba pracovných miest zvlášť v zaostávajúcich regiónoch. Zľahčenie zamestnávania cudzincov je v porovnaní s týmito zmenami relatívne nevýznamný krok.

Predseda vlády Robert Fico uviedol, že tento rok bude minimálna mzda rásť a podľa neho už treba hovoriť nie o 500 eurách, ale aj 520. Je priestor na opätovné viac ako desaťpercentné zvyšovanie platov?

Priestor na politické zvyšovanie miezd je nekonečný. Ale pretrvávajúca skupina dlhodobo nezamestnaných časom aj politikov presvedčí, že zvyšovanie minimálnej mzdy pracovné miesta nevytvára.

Premiér sa obhajuje tým, že musí tlačiť na platy. Je tento tlak zo strany vlády potrebný?

Vláda dokáže zvyšovať platy len vo verejnej správe. A tam sa správa skôr ako nevlastná matka, čo vidieť na tabuľkových platoch napríklad v sociálnych službách. V súkromnom sektore vláda zvyšovať mzdy nedokáže, to dokáže len konkurencia zamestnávateľov o pracovnú silu. Ak do tohto procesu vstupuje vláda umelými zásahmi, proces rastu miezd, vyjednávania o mzdách bude naštrbený. Najhoršou správou pre slovenskú ekonomiku je skutočnosť, že vláda sa snaží "opravovať" ekonomiku v čase prudkého rastu. Zákonník práce aj iné pravidlá však musia platiť aj v čase krízy, na čo politici radi zabúdajú. Politici tak ekonomike teraz vytvárajú problémy do budúcnosti.

Aký najpálčivejší problém zostáva bez riešenia?

Dodržiavanie pravidiel, ktoré si sama vláda nastavila. Napríklad, že zákony budú platiť od prvého januára, a nie hocikedy. Napríklad príplatky majú začať platiť prvého mája, počas obchodného roka, pritom na to nie je žiadny praktický dôvod. 

HN, Kristína Votrubová, 19.2.2018 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards