Fico na dennú! (HN)

Ľuboslav Kačalka spomína INESS pri téme byrokracie v HN. 14.2.2018 

Fico na dennú! (HN)

Zvýšenie príplatkov za prácu v noci podporil premiér Robert Fico nočnou šichtou v priemyselnom parku v Lozorne. Ako sám tvrdí, chcel tak prejaviť solidaritu s manuálne pracujúcimi. Autor komentára si tentoraz odpustí hlbšie a trocha ironické zamyslenie nad tým, či nasledovalo pozvanie parťákov na kolu, alebo toto privilégium majú len ľudia pracujúci vlastnou hlavou. Predsedu vlády tentoraz pochváľme a navrhnime, že solidaritu by mohol prejaviť aj s inými profesiami a vyskúšať si aj dennú prácu v kancelárii. Tam, kde účtovníci a právničky dennodenne zlaďujú výkazy s platnou legislatívou. Pripomeňme, že podľa analýzy INESS podnikateľ v malej firme musí venovať 164 hodín ročne, aby splnil všetkých 78 povinností. Nie dane, ale byrokraciu považujú firmy za najväčšiu prekážku. Možno sú na úrade vlády zvyknutí, že na každú novú agendu majú fešnú štátnu radkyňu, ale ak malý podnikateľ nemá na administratívnu výpomoc, papierom venuje svoje večery. Skúsme si to ilustrovať na príklade remeselníka, ktorý nechce "otročiť u veľkopodnikateľa", ale vezme svoj osud do vlastných rúk. V ideálnom prípade by cez deň sústružil, muroval alebo opravoval autá a večer sa venoval rodine. V silnom štáte si však ešte potrebuje naštudovať často sa meniacu legislatívu. Príplatky za noc a sviatky, ktorými sa včera opäť zaoberal parlament, sú už hotová vec. Vďaka návrhu poslanca Erika Tomáša sa budú týkať aj zamestnancov v štátnom a verejnom sektore. Vzhľadom na neustále pribúdajúcu podnikateľskú reguláciu by sa možno oplatil malý sociálny experiment – dávať úradníkom príplatky nie za ich návrhy, ale za nečinnosť.

HN,  Ľuboslav Kačalka, 14.2.2018 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards