V politike - P. Kažimír (TA3)

TA3 sa v relácií o politike odvoláva na štúdiu INESS v relácií o politike. 11.2.2018 

V politike - P. Kažimír  (TA3)

Norbert Dolinský, moderátor: "Vitajte, pekné predpoludnie. Podľa prognózy Európskej komisie a ministerstva financií čaká Slovensko v tomto a budúcom roku vysoký ekonomický rast. Čo to znamená pre trh práce a obsah našich peňaženiek, odpovie na úvod minister financií Peter Kažimír.

Odborári z OZ KOVO požadujú stanovenie pevného veku odchodu do dôchodku a ďalšie sociálne výhody pre pracujúcich. Aká je odpoveď koaličnej SNS a opozičnej Sme rodiny, ale aj o ďalších aktuálnych témach na našej domácej politickej scéne, budú diskutovať Andrej Danko a Boris Kollár.

KDH čaká v marci historicky prvý súboj o kreslo predsedu, v akom stave sú v súčasnosti mimoparlamentní kresťanskí demokrati, aké majú programové priority a s ktorými stranami si vedia sadnúť za jeden stôl, odpovedia telefonicky Richard Vašečka a priamo v štúdiu Alojz Hlina. Vitajte V politike."

----

Norbert Dolinský: "Mojím prvým hosťom v relácii V politike je minister financií pán Peter Kažimír, dobrý deň. Ďakujem pekne, že ste pán minister prijali pozvanie. Z vášho ministerstva tento týždeň prichádzajú samé dobré čísla, čo sa týka makro, makroekonomických ukazovateľov. Rast ekonomiky v roku osemnásť 4,2 v roku devätnásť 4,5. Doteraz ekonomiku výrazne ťahala spotreba domácností, naďalej pretrváva tento trend?"

Peter Kažimír, minister financií: "Áno, potvrdzujem aj keby sme to tak trošku humornejšie poňali, tak aj makro aj mikro vyzerá všetko úplne v pohode. Potvrdzujem, že som mal možnosť pred verejnosť predstúpiť so správou o makroekonomickom vývoji na najbližšie obdobie. Viete, že my sa zaoberáme prognózami, ktoré hodnotia rok, ktorý prežívame a potom najbližšie dva roky. No a vyzerá, že zatiaľ žiadne mraky, všetko ako keby v najlepšom poriadku. Ale samozrejme to v porovnaní aj s ďalšími krajinami aj v porovnaní s tým, čo sme zažili v minulých rokoch."

Norbert Dolinský: "No to hovorí aj opozícia často."

Peter Kažimír: "Samozrejme, že máme svoje problémy, máme, máme proste vždy je čo, proste naprávať a vždy je čím sa zaoberať. Ale keď to proste vnímame z pohľadu toho, aký je vývoj v našich susedných krajinách, u našich kľúčových obchodných partnerov, aká nálada, aký vietor proste prevažuje, tak môžme prehlásiť, že od krízy, od roku 2008,, jeseň, jar 2009, budeme mať také malé výročie, desať rokov a za túto dekádu môžem vlastne povedať, že nás čakajú asi také tri najlepšie roky z pohľadu kontinuálneho rastu, ale aj štruktúry rastu, pretože je krásne sa chváliť číslami blízkym piatim percentám, kedysi, pred chvíľou sme boli zvyknutí na vyššie čísla, ale naozaj táto, toto pokrízové obdobie je naozaj typické trošku takým roztraseným rastom."

Norbert Dolinský: "A nie je to ale celoeurópsky trend? Pretože opozícia hovorí, že tieto čísla nie sú dosiahnuté vďaka vám, teda ministerstvu, ale napriek tejto vláde."

Peter Kažimír: "Toto je taká klasická pesnička, nemajú čo povedať, tak hovoria to, aby proste, aby znechutili ľuďom napríklad takýto obed, čo majú iné čo hovoriť. Snáď možno raz prídu, budú mať možnosť niesť aj nejakú zodpovednosť, lebo teraz žiadnu zodpovednosť nemajú, roky žiadnu zodpovednosť nemali."

Norbert Dolinský: "Ale ekonomika je otázka trendov, pán minister. To znamená, že asi sínusoida, kedy sa strieda to zlé a lepšie obdobie a teraz je to výnimočné aj podľa predsedu vlády."

Peter Kažimír: "Určite, určite áno a aj platí, že žiadna hostina netrvá večne, alebo párty netrvá večne. Ale aby som, ja som aj vo vašej televízii videl takú reláciu, že či v týchto dňoch, že či ekonomika stráca dych? S otáznikom, akože, proste nerozumiem tomu, myslím si, že ľudia, ktorí sa, ktorí nastoľujú takéto otázky, by možno potrebovali ísť k psychológovi, lebo majú taký, že nešťastný život. Naozaj, teraz svieti slnko, keď svieti slnko, treba robiť niektoré veci, ktoré inokedy, keď je zlé počasie, tak sa nedá."

Norbert Dolinský: "No treba sa z toho tešiť, rozhodne. Ale opozícia hovorí o tom, že vláda by mohla, keďže sú to dobré časy a sieti slnko, ako vy vravíte, že by mohla viac šetriť."

Peter Kažimír: "Hej, iste."

Norbert Dolinský: "A že nešetríme a skôr sa opäť zadlžujeme."

Peter Kažimír: "Hej a druhým dychom opozícia aj vy mi poviete, a mohli by ste zvýšiť platy učiteľom, a mohli by ste znížiť dane poľnohospodárom a mohli a mohli a mohli."

Norbert Dolinský: "No to hovoria vaši ministri, tejto vlády, nielen my."

Peter Kažimír: "Nie, nie, hovorí to aj opozícia. Pozrite sa, mám za sebou mnoho dní a nocí prebdených v Národnej rade pri schvaľovaní rozpočtov na nadchádzajúce roky. Vždycky je to o tom istom - mali by ste viacej šetriť, jedna veta, holá veta. A potom mnoho rozvitých viet o tom, kde by sme mali dať peniaze. Takže to je taká trošku falošná hra, ktorú hrá asi opozícia v každej krajine."

Norbert Dolinský: "Ale nie je to len, ak dovolíte pán minister, nie je to len opozičná otázka, pretože vediem tieto diskusie, mal som tu aj ministerku školstva, tá žiada dofinancovanie na platy, minister Drucker chce dofinancovať dlh v zdravotníctve, tak isto poľnohospodárstvo, tam chcú poľnohospodári dofinancovať teda tie rozdiely konkurencie."

Peter Kažimír: "Iste. A ja chcem dosiahnuť vyrovnané hospodárenie."

Norbert Dolinský: "Čiže nie je to len pesnička opozície, ako vy vravíte, ale aj ministri načahujú tú ruku. A vy peniaze nemáte pre nich pripravené."

Peter Kažimír: "To je úplne prirodzené. Deľba práce sa tomu hovorí, pán redaktor, to je deľba práce, že niekto zhromažďuje a niekto míňa. Ale je to, proste vyplýva to z úloh, ktoré vo vláde sú normálne podelené. Mojou úlohou je obsluhovať vládu, mojou úlohou je reagovať na tieto potreby, ale v duchu rozprávky, jednej takej známej, kde sa hovorí "přiměřene" a to "přiměřene" znamená, že sa snažíme proste vyhodnocovať efektívnosť týchto výdavkov, snažíme sa niektoré tlačiť dole."

Norbert Dolinský: "A čo sa týka otázka priorít týchto výdavkov, čo je pre vás napríklad prioritnejšie - zdravotníctvo, školstvo, poľnohospodárstvo?"

Peter Kažimír: "Ja nemám svojich favoritov."

Norbert Dolinský: "Lebo minule som tu mal ministerku pôdohospodárstva, ktorá vravela, že väčšinou to poľnohospodárstvo je vždy odtláčané, lebo väčšinou problémy v zdravotníctve, školstve sa riešia ako prvé a poľnohospodári nedostávajú. Preto sa pýtam, že kde je tá otázka priorít?"

Peter Kažimír: "To neverím, že to bola naša ministerka pôdohospodárstva."

Norbert Dolinský: "Nominantka Slovenskej národnej strany."

Peter Kažimír: "Zdá sa mi to neuveriteľné, pretože mali sme spolu rokovanie minulý týždeň, áno, dohodli sme sa a spolu sme mohli aj verejne oznámiť, že sme sa dohodli na dodatočných 30 miliónov eur, ktoré pôjdu na konkrétnu podporu takých odvetví pôdohospodárstva, ktoré nestačia európske fondy alebo ten princíp väčšej efektívnosti európske fondy nestačia riešiť. Tridsať miliónov eur nie je málo, myslím, že nie je, už v porovnaní s ich kapitolou určite nie."

Norbert Dolinský: "Vráťme sa k tomu rastu. Sme odbočili. Hlavne na budúci rok ja sa chcem opýtať, ten rast je naozaj na budúci rok 4,5 percenta prognózovaný. Je to aj vďaka automobilke, ktorá začne vyrábať v tomto roku? Nakoľko zohráva úlohu tento fakt?"

Peter Kažimír: "Zohráva veľmi veľkú úlohu, v každej krajine samozrejme sa skladá ten rast, je to taká mozaika a my sa tešíme z toho, že tá mozaika má dnes tie správne farby. Pretože veľkú, veľkú váhu na tých veľmi dobrých číslach rastu má domáca spotreba, to znamená domáca spotreba našich domácností, čo kedysi v minulosti chýbalo. No ale dnes, keďže máme historické rekordy na trhu práce, keďže rastú mzdy, ku ktorým sa možno ešte dostaneme, dúfam, to všetko znamená, že to proste to pumpuje spotrebu, ľudia sú ochotní kupovať dnes, neodkladať tie rozhodnutia o nákupoch neskôr a to samozrejme pomáha aj ekonomickému rastu. No a je to tá najzdravšia, najsebavedomejšia časť z ekonomického rastu. A potom je to samozrejme náš export, keďže sme krajina, ktorá je odsúdená na export a náš biznismodel je založený na tom, že vyvážame veľmi dobré a konkurencieschopné výrobky do zahraničia. No a potom sú to súkromné investície, ktoré tiež v zlých časoch, ich proste ako, nie je ich teda príliš veľa a teraz to začína byť ako huby po daždi, máme tu proste výhodu, že sa prebudili aj súkromné investície, čo musíte snáď súhlasiť s tým, že ak sa súkromný investor rozhodne investovať, alebo nejaký zamestnávateľ, rozširovať svoju výrobu, technológie, to znamená, že dôveruje aj v to obdobie na rozdiel od médií, ktoré sa pýtajú teda, že či stráca ekonomika dych."

Norbert Dolinský: "Budeme sa o tom rozprávať, samozrejme."

Peter Kažimír: "Možno áno. Ale verte mi, verte mi, že ak sa niekto rozhodne si napríklad zobrať úver a rozhodnúť sa proste investovať, realizovať nejaký plán, prijať nových pracovníkov, že je to veľmi zodpovedné rozhodnutie, ktoré robí na základe analýz veľmi, veľmi hlbokých, tak súčasťou takej analýzy je aj tá naša makroekonomická analýza. Ktorá je niečo ako predpoveď počasia."

Norbert Dolinský: "Keď hovoríte pán minister o teda súkromných investíciách, je tu aj automobilka Land Rover, tá naozaj zapadne do toho plánu ekonomického rastu."

Peter Kažimír: "Zapadne absolútne."

Norbert Dolinský: "A ja sa chcem opýtať nakoľko, lebo aj Národná banka Slovenska ešte niekedy na jeseň minulého roka zverejnila správu, že sú to fajn investície, ale sú nestabilné, čo sa týka automobilky. Že vláda nemá inú alternatívu. Má vláda inú alternatívu? Čo keď sa jedného dňa tieto automobilky, keď skončia stimuly, rozhodnú presťahovať svoju výrobu, čo bude so Slovenskom?"

Peter Kažimír: "My sa venujeme automobilovému priemyslu posledných pätnásť, osemnásť rokov, zvyknem hovoriť, že je to náš osud, takže ak umelci a vedci v Národnej banke Slovenska vymyslia nejaký lepší model v rámci svojho obrovského pracovného času, ktorý majú, každý deň určite vymýšľajú nové a nové návrhy na to, ako by sa tejto krajine žilo lepšie, tak sa necháme nimi poučiť. Dobre."

Norbert Dolinský: "Čiže je stabilný podľa vás ten priemysel na Slovensku."

Peter Kažimír: "Ja som presvedčený o tom, na rozdiel od ľudí, ktorí šíria takéto, takéto proste myšlienky, máme denno-denný kontakt s predstaviteľmi automobiliek, včera som bol, som strávil tri hodiny s predstaviteľmi napríklad PSA v Trnave, pol dňa v decembri ja osobne vo Volkswagene, keď otvárali novú linku na Porsche Cayenne, ktoré sa budú úplne, úplne proste vyrábať iba, iba v Bratislave na Slovensku. Tak ja neviem, proste je tu jasný zoznam investícií za posledné obdobie, je tu rozhodnutie jednej z globálnych alebo veľkých automobiliek z Veľkej Británie, ktorá dokonca aj po ohlásení brexitu potvrdila rozhodnutie investovať, dokonca urýchľuje tú investíciu. Takže, viete, ja naozaj nechcem sa opakovať, ale robiť psychológa smutným ľuďom je ťažké a to je nie moja úloha. Samozrejme, že z akademického pohľadu je pravdou, že prílišná závislosť na jednom odvetví vytvára, je slabosťou. Lenže my sme sa proste rozhodli, my nemáme momentálne inú alternatívu, my sme sa pred pätnástimi, osemnástimi rokmi rozhodli ísť touto cestou, aj to má svoje historické dôvody, kedysi sme boli krajina proste ťažkého strojárskeho priemyslu, vyrábali sme zbrane, boli sme spolu v Československu premiantmi v tejto oblasti. Potom sme svoj hľadali nový biznismodel, stálo nás to množstvo, stovky, tisíc pracovných miest a jednu stratenú generáciu ľudí, ale podarilo sa nám zmeniť tento biznismodel a sme svetoví, naozaj svetoví výrobcovia áut a našou úlohou je byť najlepší. A patriť medzi najlepších a to znamená, že nestačí nám tie autá montovať, nestačí sa tešiť z ďalšej a ďalšej automobilky, ale musíme sa snažiť o to, aby sme viac išli do technologických inovácií, aby nestratili kontakt v oblasti budúcnosti premiestňovania sa ako takého a preto hovoríme o lietajúcom aute, preto spomíname elektrické autá."

Norbert Dolinský: "Je to naozaj iniciatíva vlády podporovať aj vedu a výskum už v tom ďalšom smere."

Peter Kažimír: "Určite áno."

Norbert Dolinský: "Ale, keď hovoríme o teda investíciách zahraničných, nehovorím o automobilkách, nakoľko je to cena a otázka investičných stimulov. Pretože agentúra INESS zverejnila teda čísla za minulý rok a to sú väčšinou zahraničné investície, teda zahraničné, čo sa týka automobiliek, minulý rok teda vláda schválila investičné stimuly za takmer 84 miliónov eur, z toho išlo na podporu domácich podnikateľov iba 27 percent. Nie je to málo? Prečo nepodporuje vláda aj náš domáci biznis?"

Peter Kažimír: "Toto je taká, by som povedal chronická, chronická výtka, ktorú dostáva akákoľvek vláda, ktorá schvaľuje stimuly. Ja musím povedať, že najlepšie by bolo žiť bez stimulov, len pravdou je, že krajiny v jednom regióne, ako sme napríklad s Poľskom, s Českou republikou alebo s Maďarskom, sme si tieto stimuly nezakázali, to znamená, my súťažíme, hej a keď tá súťaž prebieha, tak proste veľký globálny investor príde, sadne si niekde do stredu tohto územia a povie, no tak čo mi môžte proste ponúknuť. Samozrejme, vyhodnotí politickú stabilitu, máte euro - nemáte euro, vaše, proste geografickú polohu, infraštruktúru, ale potom je tam tá posledná najtvrdšia časť biznisu a ono to je biznis, ako keď sa niekto rozhodne, že príde ku vám, urobí takzvaný technologický transfer, zamestná proste ľudí, môže to urobiť aj niekde inde a tá súťaž je čoraz ostrejšia a ostrejšia. To znamená, sú to takzvané dovolené prostriedky, ktoré znamenajú ešte atraktívnejšie prostredie. Pravdou je, že my si zakazujeme, alebo potláčame tieto stimuly v časti našej krajiny, kde tá nezamestnanosť je naozaj už nízka, dokonca musíme dovážať pracovné sily, to znamená, snažíme sa ich tlačiť viac na východ, juhovýchod."

Norbert Dolinský: "No ale snažíte sa iba, pán minister. Je to skôr otázka na ministra hospodárstva, ja viem."

Peter Kažimír: "No tak si ich nechajte tieto otázky."

Norbert Dolinský: "Nie, lebo súvisí to aj s prognózou rastu zamestnanosti na rok 2018, ktorú ste tak isto v tej makroprognóze zverejnili. A v osemnástom roku 1,7 percenta, v devätnástom 1,1. Ale nie sú práve takéto čísla dôsledkom draho vytvorených pracovných miest? Lebo ten prepočet investičných stimulov automobilka, teda na jedno miesto v automobilke pripadá 37-tisíc eur, napríklad taká drevovýroba, čo by mohlo byť na východnom Slovensku alebo výroba z gumy a plastov a podobne, je len 17-tisíc eur. A zase sa tlačia tie stimuly len na západné Slovensko, automobilky sú stále tu. To znamená, a keď hovoríte, že vláda sa snaží, snaží sa dostatočne tlačiť tie stimuly aj na východ Slovenska?"

Peter Kažimír: "Tlačíme."

Norbert Dolinský: "Buďte konkrétnejší, ak môžete."

Peter Kažimír: "Pozrite sa, pozrite si zoznam stimulov, ktoré boli schválené a ktoré sú rozpracované v ďalšom, v ďalších obdobiach. Ale viete, ja tu nie som za, za advokáta ekonomických stimulov, ministerstvo financií je to, ktoré oponuje ministerstvu hospodárstva v tom, že či ten daný stimul je primeraný alebo nie. To znamená, my robíme ratingy, takže zo mňa nerobte advokáta stimulov."

Norbert Dolinský: "Nie, ale či dostatočne oponuje, či sú efektívne."

Peter Kažimír: "A zavolajte si proste kolegu z vlády a kľudne ho môžte podrobiť kritike, alebo ho môžte pochváliť. Ale pravdou je, že rozhodnutia vlády z posledného obdobia znamenajú viac zamestnanosti na východnom Slovensku, spomeniem vám Minebeu napríklad, hej, ktorá nie je síce vo vašom obľúbenom, v oblasti drevovýroby."

Norbert Dolinský: "To som spomenul, tých oblastí je viac."

Peter Kažimír: "Ale je v oblasti proste najdokonalejšej hi-tech technológie, práve zase je to síce automotive, s čím asi nebudete vy spokojní, ale je to proste hi-tech z Japonska. Tak ak sa vám to zdá proste ako malé alebo nejaké škodlivé, tak mne je to ľúto, ale nič lepšie vám poskytnúť neviem."

Norbert Dolinský: "Ja vás nechcem dusiť, samozrejme, ako vravíte, je to otázka na ministra Žigu. Ale keď hovoríte, že sa snažíte, to ešte musím dopovedať, tak podľa agentúry INESS tieto stimuly za minulý rok v Lučenci vytvorili 40 miest, v Rimavskej Sobote 40 miest a to už zachádzam do ministerstva práce teraz aj, takže zase vás z toho skúšať nebudem, ale napríklad v Trnave 420. To znamená, naozaj je teda otázka, či tie stimuly táto vláda vynakladá efektívne. Preto sa to na to pýtam. Pre všetkých, čo sú na našom pracovnom trhu."

Peter Kažimír: "No táto otázka je samozrejme, ktorú môžem, o každom rozhodnutí môžte pochybovať a môžte argumentovať takým alebo onakým spôsobom. Rezort financií zaviedol pred niekoľkými rokmi takzvaný systém ratingov, ktorý neustále je verejnej aj prístupný, my v podstate tejto rating využívame ako podklad na to, aby sme lepšie vyjednávali, aby ministerstvo hospodárstva lepšie vyjednávalo a SARIO, ktoré je s tým spojené. A samozrejme mení sa zákon, vlastne minulý týždeň bol schválený nový zákon o investičných stimuloch, ktorý už nebude spájať podmienku poskytovania stimulov len s tvorbou nových pracovných miest, sme v novej, úplne novej etape budovania našej ekonomiky. Ale bude viacej sústredení na technologický transfer, to znamená nové technológie, hej a na inovácie."

Norbert Dolinský: "Čiže to je ten posun vpred teda, o krok ďalej."

Peter Kažimír: "Áno, to je ten posun a s tým tiež nemusí byť každý proste ako uzrozumený a ja chápem, vaša kritika zrejme vychádza a podľa aj celkom správne z toho najväčšieho problému, ktorý naša krajina má a to sú regionálne rozdiely. No ale ten problém je ťažko riešiteľný proste v mesiacoch, táto vláda, už dokonca predchádzajúca vláda si povedala, že prestane to riešiť od nejakého zeleného stola v Bratislave, ale pôjde do tých regiónov a bude počúvať ľudí, ktorí tam ako hrdinovia ešte zostali, ktorí majú svoje proste predstavu o tom, ako zlepšiť ich život a pútanie atraktívnosť pre zahraničných investorov je súčasť takéhoto príbehu, samozrejme."

Norbert Dolinský: "To sú akčné plány vlády, ale je to skôr otázka na predsedu vlády, nakoľko sú efektívne, pretože aj o tomto sme už niekoľkokrát diskutovali."

Peter Kažimír: "Vy zrejme pochybujete o všetkom na svete. Ale to je vaša úloha."

Norbert Dolinský: "Nepochybujem, len sa pýtam doplňujúce otázky."

Peter Kažimír: "Nepýtate sa ma, tvrdíte, že o tom pochybujete."

Norbert Dolinský: "Hovorili som, hovoril som o predsedovi vlády, ten hovorí o výnimočne dobrých časoch ekonomických, to potvrdzujete aj vy. A poďme opäť do vášho ministerstva, do vášho poľa pôsobnosti. Ako teda sa to odzrkadlí v našich reálnych príjmoch, v peňaženkách. Teda nie v nominálnych mzdách, lebo aj tie poukazujete, že porastú nejaké percento, vy viete čísla lepšie ako ja, ale reálne, čo to znamená."

Peter Kažimír: "To je moja úloha, vašou úlohou je veci spochybňovať."

Norbert Dolinský: "A čo to znamená v kontexte inflácie, budeme mať viac v tých peňaženkách?"

Peter Kažimír: "Samozrejme že áno, keď hovoríme o rekordných rastoch nominálnych miezd, ktoré v naprognózovanom období bude cez päť percent, tak sú to rekordné čísla. A samozrejme, tá situácia je spôsobená aj veľkou konkurenciou na trhu práce, takže dnes je to proste, tá situácia je dobrá a zdravá v tom, že tým, že sa vytvára v niektorých oblastiach takzvaný relatívny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, tak vlastne zamestnávatelia musia ponúknuť vyššiu mzdu, ak chcú proste prilákať dobrého zamestnanca. A to je ten, to je tá proste správna situácia, ktorá potom aj delí ľudí alebo tých ľudí na schopných a neschopných a tam proste vidíte aj tú, tie rozdiely v príjmoch. No a ak hovoríme o inflácii, tak áno, inflácia po rokoch deflácie sa nám proste prebúdza, jeden z dôvodov je práve zvyšovanie miezd, to je takzvaný dopytový efekt. No a mala by dosahovať úrovne okolo dvoch percent, čo je vlastne cieľ menovej politiky Európskej centrálnej banky po desaťročia. Takže z tohto pohľadu všetko v poriadku."

Norbert Dolinský: "Tak to je veľmi dobrá správa pre našich divákov, že budú mať v peňaženkách reálne viac a viac si kúpia za tie peniaze, ktoré majú."

Peter Kažimír: "Áno, reálne mzdy budú rásť tiež cez tri percentá."

Norbert Dolinský: "Tak to som sa presne pýtal."

Peter Kažimír: "A pri tvorbe nových a nových pracovných miest, pretože odhad, veľmi konzervatívny odhad hovorí o tom, že v tomto roku vznikne nových vyše 40-tisíc pracovných miest."

Norbert Dolinský: "Pán Heger z Obyčajných ľudí hovorí, že tie čísla sú dobré, ale vláda, to som už dnes povedal, mala by viac šetriť a neodsúvať stále vyrovnaný rozpočet. My sme sa už o tom minule rozprávali, tak to nechcem otvárať túto otázku, ten rok 2020 je stále aktuálny?"

Peter Kažimír: "No schválený rozpočet, naozaj akože sú to témy, ktoré by zvládol asi aj papagáj, ale nechcem byť v tejto pozícii toho zvieratka, ale v decembri, v decembri Národná rada schválila rozpočet na rok 2018 s výhľadom na ďalšie dva roky, do roku dvadsať, na roky devätnásť a dvadsať, to znamená, platí programové vyhlásenie vlády, vyrovnané hospodárenie najneskôr v roku 2020."

Norbert Dolinský: "Dobre, tak sa venujme ešte, máme niekoľko minút, na daň, poistnému odvodu, ktorý má nahradiť podľa teda priorít ministerstva, ktoré ste predstavili ešte začiatkom tohto roka, poistný odvod sa má zmeniť na daň, teda z poistenia. Prečo je to vôbec potrebné, takúto daň? Vieme, že, hovorím, existoval tu poistný odvod, teraz to pretransformujete na daň. Ale prečo, keď tie časy máme také dobré, ako hovoríte, prečo je potrebné napríklad zavádzať daň zo životného poistenia, ktoré na to vôbec nebolo?"

Peter Kažimír: "Je pravdou, že takzvaná daň z poistenia nahrádza odvod, ktorý bol zavedený len od 1. januára minulého roku. A proti tomuto odvodu bol obrovský odpor medzi poisťovňami. Ten najväčší krik samozrejme okolo tejto dane robia poisťovne, nie klienti, aby bolo jasné."

Norbert Dolinský: "Keď budú mať vyššie poistky, tak oni sa ozvú podľa mňa, aj tí klienti, k tomu sa ešte môžeme dostať."

Peter Kažimír: "Ja si myslím, že hlavný problém je tu, majú tu proste poisťovne, lebo má niekto pocit, že im niekto vypúšťa ich rybník, v ktorom je teda pekne špinavá voda. A ja chcem povedať aj to, ak nájdete takú veľkú skupinu ľudí, ktorá je spokojná so službami poisťovní, tak mi tiež povedzte o tom akože dobre, rád by som ich mená, priezviská povedal. Myslím, že každý z nás má nejakú skúsenosť o tom, ako sa rieši poistná udalosť v tejto krajine a ako sú ochotné proste poisťovne nielen teda vyberať poistné."

Norbert Dolinský: "Závisí od poisťovne samozrejme a je slobodná voľba poistenia."

Peter Kažimír: "Samozrejme že áno, je to voľný trh. Ja len hovorím, že to všetko proste je súčasťou nejakej atmosféry a ja chcem povedať, že my sme mali nejakú dohodu aj s celým priemyslom poisťovacím na poistnom odvode, s ktorým neboli samozrejme spokojní. Tá dohoda sa nerealizuje, prichádza teda poistná daň, ktorá je nástroj už absolútne nespochybniteľne civilizovaný, je európsky, vo väčšine európskych krajín je takáto daň zavedená. Prečo je zavedená, pretože poistné nepodlieha ani dani z pridanej hodnoty, hej, potom sú tu proste nejaké iné daňové povinnosti našich poisťovní."

Norbert Dolinský: "Čiže je to kvôli európskej legislatíve, preto k tomu ministerstvo prichádza?"

Peter Kažimír: "Nie, nie je to žiadna, žiadny prenos európskej legislatívy do slovenskej, to by som nehovoril pravdu, keby som to hádzal na Brusel. Nie, príjem z tejto dane je normálne súčasťou plánu, ktorý smeruje k vyrovnanému hospodáreniu a proste služby poisťovní sú z nášho pohľadu veľmi výnimočne oslobodené od akých typov, akéhokoľvek ďalšieho typu zdanenia, to znamená, môžte to vnímať ako keby dodatočná alebo nejaká alternatívna daň z pridanej hodnoty, ak to chcete alebo alternatívny druh spotrebnej dane. A ak sa dívame na ziskovosť poisťovní, tak stále budeme tvrdiť, obzvlášť po zavedení odvodu, ktorý už funguje, že to nemá, nemusí spôsobiť navýšenie cien poistiek."

Norbert Dolinský: "Ale stále sme pri neživotnom. A ja som tú otázku smeroval, že poďme do životného poistenia."

Peter Kažimír: "My sme tie sadzby dokonca v mnohých citlivých oblastiach znížili z ôsmich percent na šesť, napríklad na majetok, v niektorých oblastiach ešte nižšie."

Norbert Dolinský: "Na životné je to dve, tri percentá."

Peter Kažimír: "Na životných sú to dve percentá."

Norbert Dolinský: "Prosím odpovedzte mi aj na tú otázku, že prečo bolo potrebné zdaniť aj životné poistky. Neobávate sa, že sa to odzrkadlí práve na našich teda poistkách, ktoré odvádzame tým poisťovniam, že to proste premietnu poisťovne priamo na bežného občana?"

Peter Kažimír: "Poisťovne musia súťažiť o svojho klienta tak isto, ako každý iný subjekt, ktorý podniká na voľnom trhu. Samozrejme, bude to na ich, na ich zvážení. Toto nie je definitívny, definitívna podoba zákona, my máme vyše 250 pripomienok, ktorými sa proste budeme zaoberať a niekedy v apríli prídeme s definitívnym návrhom na rokovanie vlády. A potom by sme chceli v podstate do leta mať zákon schválený aj v Národnej rade."

Norbert Dolinský: "V októbri osemnásť by ste chceli, pokiaľ viem, spustiť do platnosti."

Peter Kažimír: "To už je účinnosť, účinnosť."

Norbert Dolinský: "To už je účinnosť, áno, účinnosť zákona."

Peter Kažimír: "Čiže toto nemusí byť definitívna podoba, ale my si za týmto návrhom v zásade v tých princípoch stojíme, ale sme proste ochotní počúvať ešte niektoré ďalšie výhrady."

Norbert Dolinský: "A na to som sa chcel opýtať, pretože Asociácia poisťovní hovorí nielen teda o samotnej poistke, ale že dokonca ju bude musieť spravovať, čo prinesie veľa byrokracie pre samotné poisťovne. A to je taká výtka tak isto."

Peter Kažimír: "To je ich výtka, ale proste ak zo zákona dostanú povinnosť, tak sa s ňou budú musieť vysporiadať, akože, či sa im to páči alebo nie. Takže o tom rozhodne poslanci Národnej rady. Toto je náš odborný pohľad na veci. My berieme, viete, že riešime viacej oblastí v tomto polroku, čo sa týka finančného trhu, budeme sa zaoberať reguláciou finančného sprostredkovania aj v oblasti poisťovníctva napríklad, ktorý tak isto zvyšuje náklady našim milým poisťovniam, hej, takže budeme sa zaberať veľmi vecami, ktoré klienti ani netušia, koľko platia za to, že niekto nakúpi dušu cez podpísanú poistnú zmluvu. Takže a toto všetko vstupuje samozrejme do cien, takže my napríklad touto reguláciou chceme pomôcť poisťovniam, ktoré tak reptajú v prípade tejto dane, aby možno nemuseli tak veľa platiť svojim, svojim reťaziam sprostredkovateľov, hej, ktorí za nich proste nakupujú klientov."

Norbert Dolinský: "Čiže nepripúšťate teda, že by občania Slovenskej republiky mohli mať vyššie životné poistky? Nechávate to na voľný trh, konkurenciu."

Peter Kažimír: "Nechávame to na voľný trh a na konkurenciu a tvrdí, že v oblasti, tam, kde sa nahrádza ten odvod, odvod daňou, na to vôbec nie je dôvod. A v oblasti životného poistenia sa touto témou ešte budeme zaoberať a chcem ešte pripomenúť, že napríklad v časti, ktoré sa týkajú, ktoré sa týkajú investovania a sú súčasťou druhého alebo tretieho piliera, sú absolútne vylúčené."

Norbert Dolinský: "Áno, to ste oslobodili, to je pravda. Ešte k jednej priorite na záver a to je zdaniť internetové giganty na Slovensku. Pokiaľ viem, tak toto bude pre vás dobrá téma, lebo aj experti sa zhodujú, že je to dobrý nápad ministerstva."

Peter Kažimír: "Som rád, že sme sa aj s expertami na niečom zhodli."

Norbert Dolinský: "Áno, tu set sa zhodli v tejto oblasti. Takže budeme končiť pozitívne viac menej a verejnosť si teraz môže urobiť obraz, či je to správne alebo nie. Ale akým spôsobom ich chcete zdaniť, teda čo sa týka Googlu alebo sociálnych sietí."

Peter Kažimír: "Verejnosť asi, treba verejnosti neustále pripomínať, že my sme už zaviedli takú novinku od 1. januára, ktorá sa týka takzvaných digitálnych platforiem, napríklad taký známy Uber, voči ktorému reptajú naši tí takí klasickí taxikári alebo sprostredkovanie ubytovanie cez booking.com a podobne, to sú všetky tie platformy, ktoré sú čoraz populárnejšie a populárnejšie, ktorí poskytujú za malé, malé, malé fee, proste malé sprostredkovacie poplatky zaujímavé služby. Problém je, že vlastne neviditeľne, nesídlia vo väčšine krajín, ale v takých, zvyknú proste sídliť v jurisdikciách, kde majú malé daňové zaťaženie. Takže v podstate pôsobia napríklad v našej krajine, hej, ale neplatia tu žiadne, žiadne dane. Takže po konzultáciách s predstaviteľmi OECD aj s Európskou komisiou sme relatívne prišli s takým pionierskym návrhom, pionierskym v tom zmysle, že medzi prvými v Európe, ktorý vlastne zakladá povinnosť takýmto platformám si založiť takzvanú prevádzkáreň a to znamená z príjmov, ktoré, ktoré budú plynúť z územia Slovenskej republiky a zo služieb poskytovaných na našom území, mali proste platiť daň podľa našich zákonov. Ak tak neurobia, tak v podstate potom tí, ktorí platia budú zaviazaní, v danom prípade napríklad vodičov, ktorí robia pre Uber, budú mať povinnosť predtým, než budú platiť tie svoje poplatky Uberu, odviezť zrážkovú daň Slovenskej republike, hej. Podľa toho, do akej jurisdikcie ide. Čiže o tomto musíme veľa hovoriť, aby sme nedostali do nepríjemnosti ľudí, ktorí v dobrej viere chcú platiť niekam do zahraničia, Uberu napríklad, lebo preňho robia. Samozrejme očakávame aj na základe takejto situácie aj väčšiu ochotu kooperovať Uberu, s Uberom napríklad z hľadiska poskytovania nám zoznamu ľudí, s ktorými robia, aby sme vedeli potom kontrolovať v podstate ich príjmy."

Norbert Dolinský: "Ako vravím, je to spoločný postup aj ostatných európskych krajín, je to taká iniciatíva Nemecka, Španielska, Francúzska."

Peter Kažimír: "Iste. Ak hovoríte o digitálnej ekonomike ako takej, tak tam sa hlásime v podstate k iniciatíve Francúzov a Nemcov, ktorí hovoria o tom, že toto tiež musí skončiť, pretože to je proste, to sú giganti Facebook, Google, ktorí vysávajú napríklad reklamné, náklady na reklamný trh z jednotlivých krajín, len v tejto krajine je to asi 80 miliónov eur, pokiaľ viem s daňou povinnosťou už suma, suma nič, zopár desaťtisíc eur. Tak toto nebo na zemi, proste týmto gigantom tiež by malo v najbližších rokoch skončiť. My súhlasíme s tým, že než sa všetci za stolom dohodneme, tak to budeme mať takúto bradu a budeme fúzatí a bradatí, tak hovoríme o tom, dobre, zaveďme takzvaný odvod, hej, z digitálnych, z digitálnej ekonomiky na niekoľko rokov, aby sme v podstate aspoň niečo zachránili pre slovenských daňových poplatníkov a francúzskych a nemeckých. Takže budeme sa koordinovať, čakáme na návrh Európskej komisie, ktorý zrejme nebude odsúhlasený všetkými, pretože tie záujmy krajín sú egoistické a trošku rôzne, veľmi farebné a my budeme patriť k tým, ktorí sa budú hlásiť k týmto riešeniam."

Norbert Dolinský: "No, neviem, či si pamätám dobre to číslo, len Google zaplatil okolo, niečo vyše 40-tisíc eur na daniach. Takže to číslo nie je veľké. Ale otázka je a to je úplne posledná otázka na vás dnešná moja, pán minister, či to nemôže poškodiť aj slovenské firmy, ktoré teda naozaj využívajú priestor na týchto gigantoch alebo na týchto, v týchto internetových médiách, teda či nemôžu tým pádom tieto médiá potom zvýšiť tie poplatky za reklamný priestor dajme tomu?"

Peter Kažimír: "Nemyslím si, ja si myslím, že to, že dnešná situácia vytvára neférové prostredie napríklad pre dnešných vydávateľov, prevázkovateľov proste médií, ktoré sú na Slovensku a ktoré platia dane, alebo by ich chceli platiť, zamestnávať svojich ľudí a časť toho chlebíka ich proste odchádza na stránky Facebooku a Googlu proste niekam za more alebo niekam, to znamená, mne sa zdá, myslím si, že tento trend je nebezpečný na to, aby sme, aby proste nepoškodili a nevykorenili proste ten klasický napríklad novinársky biznis proste na Slovensku. Takže, takže myslím si, že toto opatrenie má proste pôsobiť ani nie tak represívne voči Googlu alebo Facebooku, ale skôr na vytvorenie takých rovnakých podmienok, fair biznisu pre všetkých."

Norbert Dolinský: "Povedal minister financií Peter Kažimír, ďakujem, že ste boli našim hosťom, ďakujem za váš čas."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards