Nové miesta najviac stáli na západe, kde práca je (SME)

Článok SME sa odvoláva na analýzu INESS o stimuloch. 6.2.2018 

Nové miesta najviac stáli na západe, kde práca je (SME)

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že analýza INESS-u je zavádzajúca

Ministerstvo hospodárstva chystá zmeny pravidiel v poskytovaní štátnej pomoci. Platiť majú od apríla.

Najdrahšie pracovné miesta vytvorené s minuloročnou štátnou pomocou vznikli na západnom Slovensku. Bolo to aj napriek tomu, že v tejto časti krajiny je dlhodobo najnižšia nezamestnanosť a firmy hlásia nedostatok kvalifikovaných ľudí. Vyplynulo to z najnovšej analýzy mimovládnej organizácie INESS, ktorú zverejnil začiatkom týždňa. Štát podľa neho v tejto časti Slovenska prispel investičnou pomocou na jedno pracovné miesto sumou približne 31tisíc eur. V strednej a východnej časti krajiny, kde je nezamestnanosť výrazne vyššia, išli na jedno pracovné miesto nižšie sumy. Výška štátnej pomoci v prepočte na pracovné miesto bola v Trnavskom kraji takmer jedenapolnásobne vyššia ako v Prešovskom kraji. Kým v trnavskej župe išlo o sumu 44-tisíc eur, prešovská župa dostala na jedno miesto takmer 27-tisíc eur.

Na západe dva projekty

Na prvý pohľad sa tento stav môže javiť ako prekvapenie. V spomínanom Trnavskom kraji, kde štát prispel na jedno pracovné miesto najvyššou sumou, bola v decembri minulého roka priemerná nezamestnanosť na úrovni 2,6 percenta. Za takouto podporou však podľa odborníkov môže byť viacero dôvodov. Ako upozornil analytik INESS Jakub Zeman, vyššie náklady na vytvorenie jedného pracovného miesta na západe môžu možno odôvodniť nielen vyššími platmi, ale aj vyššími nákladmi, ktoré firmy majú, keď hľadajú vhodného človeka na obsadenie pracovného miesta. "V ekonomike takej veľkosti, ako má Slovensko, a pri takom množstve projektov môže priemernými číslami pohnúť aj jeden veľký alebo pár stredne veľkých projektov. Väčšia podpora na západnom Slovensku vychádza aj z toho, že sem prichádza viac väčších projektov," dodáva analytik Revue priemyslu Martin Jesný. Navyše, ako upozornil partner konzultačnej spoločnosti KPMG Slovensko Ľuboš Vančo, na západe sú veľké podniky, ktoré už v minulosti investovali a dostali aj investičné stimuly a do svojej výroby investujú aj naďalej. Ide prakticky o všetky automobilky a ich dodávateľov. Samotné ministerstvo hospodárstva, ktoré má investičné stimuly na starosti, však informácie INESS považuje za zavádzajúce. Hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano poukázal na to, že na západnom Slovensku získali podporu iba dva investičné zámery – spoločnosť Yanfeng v Trenčíne, kde išlo o technologické centrum, a trnavský závod francúzskej automobilky PSA Groupe, pričom tento podnik dostal podporu iba vo forme daňovej úľavy.

Viacnásobná pomoc

Vlani štát celkovo rozdal investičné stimuly vo výške takmer 84 miliónov eur. Cez túto pomoc vzniklo o niečo viac ako tritisíc pracovných miest. V priemere tak štát podporil jedno pracovné miesto podľa prepočtov SME sumou vyššou ako 27-tisíc eur. Nie vždy však ide o priamu podporu. Vláda môže pomoc rozdeľovať rôznymi spôsobmi. V hre môžu byť aj príspevky na vytvorenie pracovného miesta či daňové prázdniny. Podnik sa v takom prípade k pomoci dostane až vtedy, keď začne reálne vyrábať a tvoriť zisk. Minulý rok štát podľa INESS podporil aj viaceré firmy, ktoré sa už v minulosti k pomoci dostali. Jednou z takýchto firiem bol aj trnavský závod francúzskej automobilky PSA Groupe. Kabinet Roberta Fica (Smer) mu vlani odklepol daňové prázdniny vo výške takmer 20 miliónov eur. Za to sa automobilka v Trnave zaviazala preinvestovať takmer sto miliónov eur a vytvoriť 420 nových pracovných miest. "Tieto podniky majú problém nájsť kvalifikovaných ľudí a vozia ich zo zahraničia. Na západnom Slovensku, respektíve na Považí je pracovný trh nasýtený a nedáva zmysel podporovať takéto podniky," tvrdí Vančo. Ak by firma minulý rok stimul nedostala, podľa Vanča by sa nič dramatické nestalo, keďže tieto závody dosahujú na Slovensku dobré výsledky v kvalite aj cene a pre ich koncerny by nedávalo zmysel ich obmedzovať alebo zatvárať. Minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý návrh pomoci na vládu predložil, stimul obhajoval. "Bojovali sme o túto investíciu s Francúzskom. Pokiaľ by sme investičné stimuly neposkytli, bolo dosť možné, že by firma výrobu presunula naspäť do Francúzska," tvrdil Žiga v máji po rokovaní vlády.

Nový zákon v parlamente

Ministerstvo hospodárstva chce poskytovanie investičných stimulov zmeniť. Poslanci parlamentu včera schválili nový zákon. Platiť by mal od apríla. "Nový zákon sa bude orientovať na podporu investícií do výskumu a vývoja '73 vyššou pridanou hodnotou, čo je dôležité pre budúcnosť našej ekonomiky," povedal Stano. V porovnaní s aktuálnym stavom budú podmienky na získanie priamych peňazí výrazne náročnejšie. Podniky budú musieť zároveň v regióne zainvestovať oveľa viac peňazí ako pri iných formách pomoci. Čím vyššia nezamestnanosť, tým jednoduchšie a výhodnejšie sa firma môže uchádzať o investičnú podporu štátu. "Kde pracovné miesta chýbajú, tam treba podporovať každú, možno aj jednoduchšiu činnosť. Štátnu pomoc tam treba brať ako kompenzáciu za to, že investor ide do lokality, ktorá je menej rozvinutá a môže byť menej atraktívna," povedal Jesný.

Na západnom Slovensku je pracovný trh nasýtený a nedáva zmysel podporovať takéto podniky. Ľuboš Vančo, KPMG Slovensko

SME, Marek Poracký, 6.2.2018 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards