Vláda minula na investičné stimuly viac ako 84 miliónov pre 15 firiem (Expres)

Jakub Zeman komentoval pre rádio Expres investičnú pomoc. 6.2.2018

Vláda minula na investičné stimuly viac ako 84 miliónov pre 15 firiem (Expres)

Mária Kašiarová, moderátorka: "Vláda minula na investičné stimuly viac ako 84 miliónov pre 15 firiem. Jedno pracovné miesto nás podľa analytikov stálo v priemere 45-tisíc eur. Niektoré firmy dostali štátu pomoc už viackrát. Viac Braňo Závodský."

Branislav Závodský, redaktor: "Peniaze či daňové úľavy sme posielali najmä do priemyselnej výroby. Zlomok z celkovej sumy, milión 500-tisíc eur, išiel na podporu odborných či vedeckých činností. Väčšina firiem je podľa analytika INESS Jakuba Zemana zahraničných. Stimuly žiadali najmä na rozširovanie už existujúcej výroby. Väčšina z podporených investícií vytvárali pracovné miesta vyžadujúce stredoškolské vzdelanie. Analytik INESSZeman upozorňuje aj na slabú podporu menej rozvinutých regiónov. Do nich podľa neho smerovalo len 16 percent z celkovej štátnej pomoci za minulý rok."

Jakub Zeman, analytik INESS: "Zaostalé regióny v roku 2017 neprofitovali z investičnej pomoci, keďže väčšina stimulov smerovala tam, kde je nezamestnanosť pod slovenským priemerom, a zamestnávatelia majú problém zohnať zamestnancov."

Branislav Závodský: "Analytici tiež upozornili, že štyria z 15 podnikov získavajú stimuly od štátu opakovane. Jedna z nich zas podľa INESS získala štátnu pomoc už v 2003 na vytvorenie 3 500 pracovných miest. V 2016 však táto firma zamestnávala len 2 535 ľudí, navyše im platila hrubú mzdu, ktorá je o 180 eur nižšia, než je priemer daného okresu. INESS preto konštatuje, že štátne investičné stimuly poškodzujú kvality podnikateľského prostredia na Slovensku."

Jakub Zeman: "Pretože vytvárajú nerovné štartovacie podmienky pre podnikateľov pri realizácii investičných zámerov. Za lepšiu formu podpory, ktorá pomôže všetkým podnikateľom na Slovensku, považujeme znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia a odstraňovanie nadbytočnej byrokracie."

Branislav Závodský: "Ministerstvo hospodárstva zastaviť stimuly neplánuje. Prioritou má byť naopak podpora regiónov s vyššom nezamestnanosťou. Tam smeruje podľa hovorca rezortu Maroša Stana aj nový zákon o regionálnej investičnej pomoci, ktorý je práve v parlamente."

Maroš Stano, hovorca ministerstva hospodárstva: "Zmení podmienky poskytovania podpory pre investorov tak, aby sa znížili regionálne rozdiely, teda v ekonomicky slabších regiónoch, najmä na východe, no a súvisí s tým aj podpora výskumu a vývoja, a výroby s vyššou pridanou hodnotou, čo je dôležité pre budúcnosť našej ekonomiky."

Branislav Závodský: "Analýza INESS-u ukazuje podľa podpredsedníčky opozičnej strany SaS Jany Kiššovej, že vláda jedno sľubuje a iné koná."

Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS: "Na jednej strane chcú vyrovnávať regionálne rozdiely, a na druhej strane robia úplne jasnými a jednoznačnými rozhodnutiami a konaním opak. Doslova za peniaze daňových poplatníkov kupujú prehlbovanie regionálnych rozdielov."

Branislav Závodský: "Vládne investičné stimuly podľa Kiššovej nefungujú a regionálne rozdiely nevyrovnávajú. Dôkazom podľa nej je rozširovanie zoznamu najmenej rozvinutých okresov."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards