MIMORIADNY ONLINE Čierny deň na svetových trhoch (Topky)

Martin Vlachynský vysvetloval prepad na akciovom trhu pre Topky. 6.2.2018 

MIMORIADNY ONLINE Čierny deň na svetových trhoch (Topky)

Pred pár týždňami lámali akciové indexy najvyššie hodnoty, dnes je všetko inak. Finančné trhy po celom svete po včerajšku padajú. Akciový trh v USA prudko klesol. Na záver pondelkového obchodovania zaznamenali najvýraznejší pokles od augusta 2011. V reakcii na to začali postupne padať aj trhy v Ázii a Európe.

15:25 Komentár Fidelity: Nezvyčajný prepad na americkej burze je vraj dobrá príležitosť na nákup.

14:46 O necelú hodinu sa otvorí burza v New Yorku. Všetci s napätím očakávajú, ako sa situácia vyvinie. Mnohí však predpokladajú ťažký pád.

13:10 Trhy očakávajú, čo sa stane potom, čo sa otvorí burza na Wall Street. Európske akciové trhy stále padajú. Investori sa obávajú ďalšieho dňa strát na Wall Street. Britská FTSE 100 sa teraz znížila o 180 bodov, čo je 2,5%, a to predstavuje takmer ročné minimum.

13:02 Neistotu na svetových finančných trhoch odzrkadľuje aj index VIX známy ako index strachu. Ten od minulého týždňa vzrástol o viac ako 100 %.

12:50 Na londýnskej burze najviac oslabujú akcie investičného fondu Scottish Mortgage Investment Trust (- 5,4%) a spoločnosti Kingfisher, ktorá prevádzkuje maloobchodné predajne (- 3,86%).

12:22 Pri prepade sa netreba pýtať, či nastane, ale kedy

"Akciové trhy, najmä tie americké, rástli prakticky non-stop celých deväť rokov. Ekonomika počas toho obdobia rástla len ľahkým tempom, akciové trhy boli výdatne živené centrálnymi bankami, ktoré do obehu púšťali veľké množstvá nových peňazí a stláčali úrokové miery na minimá, čo hnalo kapitál za výnosom v akciách. Pri podobnom prepade nie je na mieste otázka, či, ale otázka kedy. Treba mať ale na pamäti celkové rozmery tohto rastu. Dow Jones sa síce prepadol o 1500 bodov, ale od roku 2009 narástol o 20 000 bodov," povedal pre Topky MartinVlachynský z INESS.

Topky, 6.2.2018 
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards