Petícia za skorší dôchodok (Markíza)

Radovan Ďurana komentoval dôchodkový systém pre tv Markíza. 6.2.2018 

Petícia za skorší dôchodok (Markíza)

Jaroslav Zápala, moderátor: "Koľko rokov budeme musieť pracovať? Odboroví predáci navrhujú, aby sa nekonečné predlžovanie odchodu do dôchodku zastavilo."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: "Zozbierali takmer 130 tisíc podpisov, aby Slováci mohli zavesiť prácu na klinec šesťdesiatich štyroch rokoch. Ekonómovia varujú pred umelými zásahmi do systému, môže sa stať, že na dôchodky nebudú peniaze."

Andrea Šprochová, redaktorka: "Už len 3 roky a pôjde do dôchodku. Zatiaľ je to internetový vtip, no už aj tridsiatnici často žartujú, že sa penzie nedožijú, každým rokom sa vzďaľuje. Aktuálne Slováci odchádzajú do dôchodku keď majú 62 rokov a 5 mesiacov. Odborári chcú určiť hranicu."

Emil Machyna, predseda OZ Kovo: "Aby sa nepredlžoval vek odchodu do dôchodku, možno nekontrolovateľné, alebo podľa strednej dĺžky dožitia a ľudia nevedia, kedy vlastne pôjdu na dôchodok a môže to byť až možno 67, v 68, alebo ešte viac."

Andrea Šprochová: "126 tisíc ľudí podpisom súhlasilo, aby pracujúci išli na odpočinok ako 64-roční, z ťažkej práce aj skôr, na preddôchodok. Petíciu dostanú na stôl poslanci."

Andrej Danko, predseda parlamentu (SNS): "Stropovanie veku na 64 rokov má u nás absolútnu zelenú a v poslaneckom klube v našej strane má plnú podporu."

Andrea Šprochová: "O vekovom strope už dlhšie hovorí aj premiér Fico. Presné číslo zatiaľ nepovedal. Či to budú 64.-té narodeniny nerozhodlo ani ministerstvo práce."

Veronika Husárová
hovorkyňa ministerstva práce

Ministerstvo sa touto otázkou zaoberá a spracováva analýzy, na základe ktorých sa rozhodne.

Richard Ďurana, analytik INESS: "Nič také zadarmo nie je možné urobiť a buď budeme viac prostriedkov brať pracujúcim z odvodov, alebo všetkým z daní, aby sme mohli dôchodcom, ktorí budú tým pádom dlhšie poberať dôchodok, mohli vyplatiť vyššie dôchodky."

Andrea Šprochová: "Ekonómovia hovoria, že Slováci si neuvedomujú, že čísla sa menia. Dožívame sa vyššieho veku a to ovplyvňuje aj pracovnú aktivitu. Na jednej strane je systém, seniorov pribúda a na ich dôchodky pracuje menej ľudí ako v minulosti. Na druhej strane sú tí, ktorí odrobili desiatky rokov a cítia sa unavení a opotrebovaní. Mnohým sa vidina práce do 64-ky nepáči."

(začiatok ankety)

Levice

Opýtaná 1: "Je to veľa, ešte viac ako pol života."

Opýtaná 2: "Ja mám už 60 a myslím, že stačí."

Opýtaná 3: "Ani chodiť nevládzem, nie ešte robiť."

(koniec ankety)

Andrea Šprochová : "Odborári chcú strop dostať do ústavného zákona. Schváliť ho musí 90 poslancov. Ak sa im to nepodarí, začnú vraj zbierať podpisy na vyhlásenie referenda. Andrea Šprochová, televízia Markíza."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards