Slovenskí vedci sa domovu vyhýbajú (HN)

Radovan Ďurana komentuje snahu prilákať vedcov na Slovensko. 6.2.2018 

Slovenskí vedci sa domovu vyhýbajú (HN)

Expertov zo Slovenska zahraničie láka. Po tom, čo vedec skončil na úrade práce, sa späť ďalší hrnúť nebudú.

Špičkový vedec zo Slovenska pracoval roky v Taliansku. Vďaka bruselskému projektu sa však vrátil domov. Aj keď mu mala Technická univerzita v Košiciach garantovať miesto až do roku 2021, nestalo sa tak. Dostať pritom odborníkov späť do vlasti nie je jednoduché. Ministerstvu školstva a financií sa za tri roky podarilo prilákať len 13. Plány rezortu však boli odvážnejšie a do konca tohto roku chceli na Slovensko dostať až 150 vedcov.

Projekt neuspel

Medializovaný prípad docenta Róberta Bidunského, ktorý po zvláštnych praktikách Technickej univerzity v Košiciach skončil na úrade práce, prišiel len chvíľu po tom, čo slovenskí vedci z platformy Žijem vedu v otvorenom liste žiadajú ministerku školstva Martinu Lubyovú aj premiéra Roberta Fica, aby hĺbkovo preskúmali kvalitu výskumu na všetkých univerzitách a vedeckých inštitúciách nezávislou, odbornou a zahraničnou komisiou. Upozorniť tým chceli na zhoršujúci sa stav vedy. Otvorilo to teda otázku, ako na tom slovenská veda je, keď sa neustále hovorí o odleve mozgov z krajiny. Rezort školstva a financií chceli tento problém vyriešiť podpornou schémou na návrat odborníkov zo zahraničia, ktorá odštartovala v roku 2015. Minister financií Peter Kažimír vtedy tvrdil, že vynaloženie verejných prostriedkov na takýto účel má význam. "Zatiaľ sa vrátilo 13 jednotlivcov, z toho šesť mladých odborníkov a sedem expertov," reagovalo tlačové oddelenie ministerstva školstva na otázky HN. Pôvodne však boli plány väčšie. Vláda očakávala, že vďaka projektu sa ročne pre návrat rozhodne 50 absolventov a niekoľko ďalších expertov s dlhoročnou praxou, ktorí sa mali zamestnať vo verejnom sektore. Rezort financií až do tohto roku vyčlenil na projekt každoročne milión eur. Motiváciou pre skúsených expertov má byť 50-tisíc eur, mladí absolventi kvalitných škôl si mohli prilepšiť o 10-tisíc. Podľa vlády im to malo pokryť náklady s presťahovaním či ako kompenzácia nefinančných strát prerušenia sociálnych väzieb.

Viac odchádza ako prichádza

Vládny projekt Návrat domov však analytik z INESS Radovan Ďurana nepovažuje za úspešný. "Samotné peniaze ťažko môžu zohrávať podstatnú úlohu, ide totiž o sumu, ktorú na zahraničných univerzitách vedec zarobí za niekoľko mesiacov," dopĺňa. Podľa neho vedcov do zahraničia ťahajú najmä podmienky, technické vybavenie a možnosť pracovať so svetovými vedeckými kapacitami a učiť sa od nich. "To program Návrat domov, bohužiaľ, neponúka," tvrdí. Podobne ako vláda aj Slovenská akadémia vied chcela prilákať vedcov späť domov. Do ich programu SASPRO sa prihlásilo 138 odborníkov. Hodnotitelia nakoniec vybrali 38 úspešných projektov. Na Slovensko sa tak vrátilo späť 22 Slovákov, okrem toho na pracovný pobyt prišlo 22 zahraničných vedcov. Aj tak nám však viac mozgov odí de, ako sa podarí pritiahnuť späť. Podľa Inštitútu finančnej politiky nám najviac chýbajú odborníci z medicíny a technických smerov. Spomedzi vysokoškolských absolventov odchádza do zahraničia približne každý desiaty Slovák. Najčastejšie sú to práve absolventi lekárskych a technických fakúlt. Štúdia Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied analyzujúca únik mozgov uvádza, že od roku 1998 do roku 2012 sa podľa údajov OECD počet v zahraničí študujúcich občanov Slovenska viac ako zdesaťnásobil. Navyše, len dve najmenšie krajiny OECD, Island a Luxembursko, mali vyšší podiel študujúcich v zahraničí ako my.

Romana Gogová
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards