Slovensko: Ej, ale nám bude dobre (JOJ)

Martin Vlachynský komentuje verejný rozpočet pre tv JOJ. 5.2.2018 

Slovensko: Ej, ale nám bude dobre (JOJ)

Lucia Barmošová, moderátorka: "Je nám dobre a bude nám ešte lepšie, aj tak by sa dala v krátkosti popísať makroekonomická prognóza na najbližšie obdobie."

Ľuboš Sarnovský, moderátor: "Hospodárstvu sa totiž výnimočne darí a v nasledujúcich rokoch by sme si mali ešte polepšiť. V praxi to znamená viac práce a vyššie mzdy. Ale pozor, dobre nám bolo aj pred krízou."

Michal Rybanský, redaktor: "Ekonomike sa výnimočne darí a podľa premiéra Fica zažívame šialene dobrý vývoj aj na trhu zamestnanosti, malo by však byť ešte lepšie."

Peter Kažimír, minister financií SR: "Nás čakajú 3 najlepšie roky za posledných 10 rokov z hľadiska kontinuálneho rastu."

Michal Rybanský: " Vďaka investíciám a domácemu dopytu budeme jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v eurozóne, čo sa odrazí aj na raste priemernej mzdy. Len tento rok by malo na Slovensku vzniknúť ďalších 40 tisíc pracovných miest. Otázne však je, kde na ne zoberieme ľudí."

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): "Budeme aj pod veľkým tlakom priberania zamestnancov zo zahraničia, bez tohto pravdepodobne nebudeme schopní uspokojiť potreby slovenskej ekonomiky."

Michal Rybanský: " Veľkou výzvou preto naďalej zostáva duálne vzdelávanie, zároveň však bude treba riešiť aj výstavbu podnikových nájomných bytov a ošetriť mzdy vo verejnej a v štátnej službe. Napriek tomu, že s najväčšou pravdepodobnosťou máme pred sebou roky prosperity, nemali by sme zabúdať na ostražitosť."

Peter Kažimír: "Žiadna párty netrvá večne."

Michal Rybanský: " Stačí si len spomenúť na situáciu z minulosti, keď naša ekonomika zaznamenávala 10 %-ný rast."

Martin Vlachynský, ekonomický analytik INESS: "Behom dvoch rokov sme sa dostali na, vďaka ekonomickej kríze, na mínus 5 %."

Michal Rybanský: " Podobný scenár sa nateraz neočakáva. Prognózy totiž vyzerajú viac ako priaznivo. Ekonómovia by však privítali o niečo zodpovednejší prístup k verejným financiám."

Martin Vlachynský: "Mali by sme vidieť prebytkové rozpočty, mali by sme vidieť prichádzať reformy, stále ešte nemáme utrasený penzijný systém, školstvo."

Michal Rybanský: " Vyrovnané hospodárenie je pre premiéra iba ekonomický nástroj a cestu k nemu považuje za dôležitejšiu ako samotný cieľ."

Robert Fico: "Čo nám kto chce vyčítať? Že máme 0,8 % deficit? Pozrime sa na to ale, aké výdavky dávame do obehu, v ktorých oblastiach."

Michal Rybanský: "Michal Rybanský, televízia JOJ."

Lucia Barmošová: "celú tlačovú konferenciu nájdete na spravodajskom portáli televízie JOJ noviny.sk."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards