Zamestnať cudzincov bude ľahšie už o mesiac (HN)

Martin Vlachynský kometoval zamestnávanie zahraničných pracovníkov pre HN. 2.2.2018 

Zamestnať cudzincov bude ľahšie už o mesiac (HN)

 

Firmám sa zvýši administratívna záťaž, budú musieť predkladať doklad o zabezpečení ubytovania.

Zrýchlené zamestnávanie cudzincov by v niektorých regiónoch malo byť realitou už o mesiac. Na zozname nedostatkových pozícií, ktorým chce minister práce Ján Richter riešiť problém chýbajúcej pracovnej sily, sa už totiž pracuje a zverejnený by mal byť do mesiaca po schválení novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý je v programe aktuálnej schôdze Národnej rady. Firmám však pribudnú aj nové administratívne povinnosti v rámci boja proti sociálnemu dampingu.

O polovicu rýchlejšie vybavovanie

Zoznam nedostatkových pracovných pozícií zostaví ministerstvo práce spolu s podnikateľmi. "Je dôležité, aby sa tam všetky nedostatkové profesie dostali, ale my si ich budeme overovať na základe 70-tisíc nahlásených a voľných pracovných miest," uviedol Richter. Malo by ísť hlavne o profesie v automobilovom, strojárskom či elektrotechnickom priemysle. Hľadanie ľudí na tieto pozície by fungovalo v zľahčenom režime a Richter spresnil, že "pri tomto balíku je záujem skrátiť minimálne na polovicu administratívny proces, ktorý súvisí so zabezpečením všetkých administratívnych vecí ako cudzinecká polícia a podobne". Jednou z možností je aj to, že pri týchto profesiách nebude na tento účel potrebné nahlasovať voľné pracovné miesta na úrad práce. Bude sa to však týkať iba regiónov so zamestnanosťou nižšou ako päť percent. Túto podmienku v decembri spĺňalo osem krajov. Podnikatelia vo všeobecnosti tento návrh vítajú, riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce Martin Kahanec však upozorňuje, že definovanie toho, ktoré povolania budú do tejto skupiny spadať, bude problematické. "Je pravdepodobné, že ako nedostatkové budú definované povolania preferované najsilnejšími lobistickými skupinami," skonštatoval. Primárnym cieľom vlády by podľa neho mal byť dlhodobý rozvoj ľudského kapitálu na Slovensku, a nie iba reakcia na dočasné potreby trhu práce. Dlhodobé riešenia chce ministerstvo práce hľadať aj na konferencii, ktorá sa uskutoční v polovici februára a na ktorej by sa mali vydať prognózy, ktoré majú školám pomôcť formovať študentov podľa potrieb trhu. Spolu so zvoľnením pravidiel na zamestnávanie cudzincov však novela zákona taktiež limituje ich prítomnosť vo firmách.

Boj proti nekalým praktikám agentúr

Maximálne môžu totiž tvoriť 30 percent zo všetkých kmeňových zamestnancov. Analytik INESS Martin Vlachynský však poukazuje na to, že domáci pracovný trh nie je nafukovací a tento zákaz nevyrobí tisíce nových slovenských zamestnancov. "Zároveň môže predstavovať prekážku napríklad pre vysokošpecializované inovatívne firmy, ktoré potrebujú zamestnať tím zahraničných výskumníkov," dodal. Novela zákona chce taktiež bojovať proti sociálnemu dampingu, a preto zvyšuje administratívnu záťaž. Po novom bude musieť právnická alebo fyzická osoba, ku ktorej budú vyslaní štátni príslušníci tretích krajín, doložiť doklad o zabezpečení primeraného ubytovania, ktoré spĺňa podmienky určené v zákone o podpore verejného zdravia. Zároveň budú musieť firmy v prípade, že zamestnajú ľudí vyslaných z inej krajiny Európskej únie, predložiť doklad o tom, že majú v danom štáte sociálne poistenie, ako aj pobyt. Týmto krokom chce ministerstvo zabrániť praktikám, keď personálne agentúry z Únie zamestnávali ľudí z tretích krajín a potom ich vysielali v rámci Únie.

Evidovaná nezamestnanosť podľa krajov (december 2017, v percentách)
 

Trnavský 2,60
Bratislavský 3,05
Trenčiansky 3,53
Nitriansky 4,05
Žilinský 4,70
Banskobystrický 8,67
Prešovský 9,68
Košický 9,94

 

HN, Kristína Votrubová, 2.2.2018 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards