Projekt zelenej nafty (Rádio Slovensko)

Martin Vlachynský komentoval daňové úľavy na pohonné hmoty pre Rádio Slovensko. 31.1.2018 

Projekt zelenej nafty (Rádio Slovensko)

Elena Koritšánska, moderátorka: "Poľnohospodári dostanú cez projekt zelenej nafty, teda daňových úľav na pohonné hmoty, tridsať miliónov eur. Sumu dnes schválila vláda. Peniaze majú podporiť intenzívnejšiu výrobu a nárast nových pracovných miest. Poľnohospodárom sa ale štátna dotácia máli. Na to, aby bol rezort konkurencieschopný voči zahraničiu, je podľa nich potrebný viac ako dvojnásobok."

Martin Kalužák, redaktor: "Zelená nafta podporí tých, ktorí pracujú efektívne. Minister financií Peter Kažimír zo Smeru-SD očakáva intenzifikáciu poľnohospodárskej výroby."

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD): "Tam, kde sa vytvára naozaj viac pracovných miest, a tam, kde môžeme odmeniť tých, ktorí lepšie pracujú."

Martin Kalužák: "Dotácia má súčasne podľa ministerky pôdohospodárstva, nominantky Slovenskej národnej strany Gabriely Matečnej podporiť výrobu slovenských potravín, a teda len niektoré odvetvia."

Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (nom. SNS): "Ktoré majú najvyššiu pridanú hodnotu – špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba, špeciálna živočíšna výroba."

Martin Kalužák: "Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík vládnu pomoc oceňuje, dodáva ale, že ide len o prvý krok."

Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory: "My, keď sa chceme vyrovnať a byť konkurencieschopní naším kolegom v okolitých krajinách, potrebujeme sedemdesiat miliónov."

Martin Kalužák: "Naopak analytik Martin Vlachinský z inštitútu INESS nie je presvedčený o tom, že práve daňové úľavy na pohonných hmotách sú dobrým riešením, ako postaviť slovenské poľnohospodárstvo na nohy."

Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz: "Spotrebná daň na naftu je na Slovensku jedna z najnižších v celej Európe. Nemyslím si, že zrovna toto je spôsob, ktorý zmení to, ako funguje slovenské poľnohospodárstvo."

Martin Kalužák: "A obáva sa aj nárastu byrokracie. Okrem rezortov pôdohospodárstva a financií bude do projektu zapojená aj Finančná správa. Opäť Gabriela Matečná."

Gabriela Matečná: "Doplníme softvér Finančnej správy o nový modul a vyškolíme pracovníkov."

Martin Kalužák: "Zelenú naftu v budúcnosti čaká zásadná zmena. Vratky spotrebnej dane na palivá by mal nahradiť nový systém dotácie. Aký, to zatiaľ Peter Kažimír nekonkretizoval."

Peter Kažimír: "Musíme túto pomoc potvrdiť si v Európskej komisii, že je v súlade s pravidlami európskeho práva."

Martin Kalužák: "Zatiaľ nie je jasné ani to, odkedy bude nová podoba zelenej nafty platiť."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards