Za dotácie od štátu sa chodia deti lyžovať aj do Rakúska

Z dotácie profitujú v mnohých prípadoch najmä väčšie strediská.

Za dotácie od štátu sa chodia deti lyžovať aj do Rakúska

BRATISLAVA. Štát už druhý rok dotuje lyžiarske výcviky pre žiakov základných a stredných škôl. Tento rok sa na výcviku zúčastní 90-tisíc detí, čo bude štátnu kasu stáť dokopy 14 miliónov eur.

Niektoré školy však pred lyžiarskym na slovenských svahoch dávajú prednosť rakúskym strediskám. Ministerstvo školstva v tom problém nevidí.

Jedným zo zámerov spustenia dotácie mala byť pritom aj podpora cestovného ruchu. "Je to aj ekonomický projekt, pretože významne podporuje penzióny, hotely, reštaurácie a tiež lyžiarske strediská," povedal ešte začiatkom tohto roka Fico.

Prečo dajú prednosť Rakúsku?

Do Rakúska chodia aj deti z Cirkevnej základnej školy Narnia v Bratislave či z ich pobočky v Pezinku. Tento školský rok sa pôjde lyžovať 68 žiakov.

To, že škola míňa peniaze od štátu v Rakúsku, riaditeľ za problém nepovažuje. "My vnímame dotáciu ako peniaze, ktoré štát vyzbiera od slovenských rodičov na daniach a vracia im ich, aby podporil primerané športové vyžitie ich detí. Nevidíme dôvod riešiť pri tom, či v konečnom dôsledku skončia peniaze v schránke na Belize, lebo stredisko vlastní J&T, alebo na účte rodiny, ktorá v rakúsku prevádzkuje penzión," hovorí riaditeľ Roman Baranovič.

Dotácia v hodnote 150 eur na žiaka cirkevnej škole nepokrýva všetky náklady na lyžiarsky výcvik. Nestačí napríklad na dopravu či plat inštruktorov. Tento rok škola k dvom učiteľom potrebuje ešte štyroch inštruktorov. Jeden školiteľ môže učiť maximálne 15 detí.

"Vnímame to tak, že rodičia, ktorí si doplácajú, majú právo dostať za svoje peniaze primeranú službu," dodáva Baranovič. Tento rok rodičia na jedného žiaka priplácali za kurz 175 eur.

Do Rakúsku chodia na výcvik deti zo školy už približne desať rokov, len na slovenské svahy sa škola podľa Baranoviča neviaže. Tvrdí však, že pre nich ako pre bratislavskú školu je napríklad z hľadiska dopravy výhodnejšie ísť do 200 kilometrov vzdialeného strediska v Rakúsku ako do 350 kilometrov vzdialeného strediska na Slovensku.

Školstvo: je to v poriadku

Školy si každý rok vyberajú, kam pôjdu, podľa ponúk, ktoré im posielajú cestovné kancelárie. Niekedy ponuky posielajú aj samy hotely či chaty.

Lyžiarsky výcvik v Rakúsku ponúka napríklad aj cestovná kancelária Hitka. V minulej sezóne si rakúske stredisko vybrali tri až štyri školy. "V tejto sezóne to boli zatiaľ tri školy. Hovorím o reálnych objednávkach. Záujem mali aj iné školy, ale nepotvrdili ho," hovorí riaditeľ kancelárie Ivan Hitka.

Dotácia kurzov je opatrením z druhého sociálneho balíka z dielne jednofarebnej vlády Smeru. Má pomôcť cestovnému ruchu, ale aj deťom v tom, aby mali viac pohybu.

Ministerstvo školstva tvrdí, že organizácia lyžiarskych výcvikov je plne v rukách škôl. "Ministerstvo neobmedzuje a nestanovuje výber, nakoľko školy postupujú v tomto prípade v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Ak má škola lyžiarske strediská bližšie, a teda aj cenovo výhodnejšie za hranicami Slovenska, napríklad v Rakúsku či Poľsku, môže sa rozhodnúť pre túto alternatívu," informoval tlačový odbor ministerstva.

Väčšie strediská

Analytikom sa preplácanie kurzov nepozdáva bez ohľadu na to, či školy minú peniaze na Slovensku alebo v zahraničí. "Dotácie na lyžiarske kurzy sú plytvaním verejnými zdrojmi bez ohľadu na miesto použitia," tvrdí analytik Iness Radovan Ďurana.

Naopak, školy iniciatívu vlády vítajú. Tvrdia, že sa tak na výcvik dostanú aj deti zo sociálnej slabších rodín. Dotácia sa, samozrejme, pozdáva aj samotným lyžiarskym strediskám, ktoré majú vďaka nej vyššie tržby.

Dotácia lyžiarskych kurzov však pravdepodobne viac prospela veľkým strediskám ako malým. Patrik Matištík, predseda pre cestovný ruch Západných Tatier a Roháčov, tvrdí, že dotácia sa zrejme vymkla svojej koncepcii. "Malé strediská, ktoré donedávna žili najmä z lyžiarskych kurzov, s návštevnosťou padli, veľké, naopak, získali. K 150-eurovej dotácii doložia časť peňazí rodičia a ich deti tak môžu ísť do lepšie vybavených stredísk," tvrdí Matištík.

Výber podľa Veroniky Hollej z cestovnej kancelárie Slniečko vo veľkej miere závisí od dohody školy s rodičmi. "Zo skúseností vieme, že najmä rodičia z ekonomicky slabších regiónov chcú využiť dotáciu na žiaka s minimálnym alebo žiadnym doplatkom," vysvetľuje Hollá.

link Michaela Štalmach Kušnírová, SME

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards