Štyritisíc na sťahovanie. Znie to veľkolepo, ale príspevok získa málokto

V pozmeňujúcom návrhu poslanci Smeru ukázali, ako by mala vyzerať dotácia pri presťahovaní sa za prácou.

 Štyritisíc na sťahovanie. Znie to veľkolepo, ale príspevok získa málokto

BRATISLAVA. "Chceme zaviesť atraktívny príspevok za to, že človek sa rozhodol presťahovať, zmeniť spôsob svojho života a nájsť si prácu v regióne, kde je práce podstatne viac," povedal premiér Robert Fico tento rok v máji, keď predstavoval dotáciu na presťahovanie.

Príspevok môže byť maximálne vo výške štyritisíc eur, ak o neho požiada jednotlivec. V prípade manželov sa môže vyšplhať až na šesťtisíc.

Ako bude presne dotácia vyzerať nebolo dlho známe. Teraz je už však jasné, že na ňu bude mať nárok málokto.

Plán fungovania dotácie predložila do parlamentu ako pozmeňujúci návrh trojica poslancov vládneho Smeru Martin Glváč, Ľubomír Petrák a Ján Podmanický. Novela už prešla prvým čítaním, dá sa ale predpokladať, že prejde aj druhým a bude definitívne schválená.

Čo všetko potrebujete?

Na to, aby človek mohol požiadať o príspevok musí predložiť pracovnú zmluvu a zároveň sa kvôli práci presťahovať aspoň 70 kilometrov.

A nielen presťahovať sa. Podmienkou je, aby si zmenil trvalý pobyt. "Trvalé presťahovanie sa za prácou je, keď človek zmení aj trvalý pobyt," objasňoval myšlienku pred časom minister práce Ján Richter.

To však nie je všetko. Na dotáciu bude mať nárok len človek, ktorý bol predtým evidovaný na úrade práce, a to najmenej tri mesiace. Príspevok tak nezíska človek, ktorý už prácu má a len si zmení trvalého bydlisko.

Ministerstvo práce vysvetľuje, že sa tak rozhodlo pretože príspevok má pomôcť nezamestnaným. Tri mesiace evidencie sú zase nastavené aj pri ostatných dotáciách, ktoré majú na Slovensku naštartovať mobilitu za prácou.

O príspevok môže človek požiadať do pol roka po odchode z úradu práce. Za peniaze od štátu si bude môcť zaplatiť napríklad prenájom sťahovacieho auta alebo rovno špecializovanú firmu, ktorá sa o presun postará.

Z dotácie môžu zaplatiť aj poplatky za vybavenie úradných dokumentov, ako aj nájom či energie. Všetko samozrejme musí vydokladovať. "Zamestnancovi sa môže poskytovať príspevok priebežne počas dvoch rokov," dodáva tlačový odbor ministerstva.

Získať príspevok teda podľa odborníkov nebude vôbec ľahké. Priznávajú to aj samotní tvorcovia návrhu či ministerstvo práce, ktorí predpokladajú, že peniaze na presťahovanie dostane ročne v priemere 100 ľudí.

Neefektívna dávka, problém sa však nerieši

"Ide o ďalšiu zbytočnú a neefektívnu dávku, ktorá síce môže pomôcť riešiť niekoľko individuálnych problémov, ale nie je nástrojom na plošné zvýšenie mobility za prácou," hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

Poukazuje tiež, že návrh fungovania nového príspevku nemohla verejnosť a podnikatelia pripomienkovať, pretože ministerstvo pripomienkové konanie obišlo a rovno ho predložilo do parlamentu cez vládnych poslancov.

"Navrhovatelia nijako nezdôvodnili potrebu tohto príspevku, jeho prínosy a alternatívne riešenia," dodáva Ďurana.

Snaha vlády podporovať mobilitu za prácou je správna a potrebná, myslí si Martin Kahanec zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce. Zároveň však dodáva, že rozhodnutie presťahovať sa je motivované dlhodobými faktormi, nie len jedným jednorazovým príspevkom.

Dotácia podľa Kahanca nerieši hlavný problém nízkej mobility, a to veľké rozdiely vo výške nájmov a cene nehnuteľností na bývanie v jednotlivých regiónoch. "Ak je cieľom vlády napomôcť mobilite za prácou do prosperujúcich ekonomických centier, mala by podporovať ponuku dostupného bývania," hovorí Kahanec.

A to napríklad zahusťovaním a rozširovaním prímestskej, najmä koľajovej a taktovej dopravy v okolí Bratislavy, Košíc a ďalších ekonomických centier, ale aj revíziou územných plánov a revitalizáciou nevyužívaných území. "Všetky podobné opatrenia by mal tiež vyhodnocovať Útvar hodnoty za peniaze, čo by nám viac povedalo o ich reálnej účinnosti," dodáva Kahanec.

linkMichaela Štalmach Kušnírová, SME

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards