ANKETA:

ANKETA: Ako hodnotíte schválený rozpočet na budúci rok?

ANKETA:

Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Podľa RRZ z hľadiska naplnenia zámerov zákona o rozpočtovej zodpovednosti vláda v návrhu rozpočtu v dostatočnej miere nevyužíva priaznivé ekonomické podmienky na rýchlejšie zlepšenie hospodárenia. Ciele v oblasti deficitu sa opätovne zhoršili oproti plánom z predchádzajúcich návrhov.

Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov

Podporovali sme konsolidačné úsilie príjmov, avšak absolútne chýba aspoň diskusia o konsolidácii výdavkov. Vláda premeškala ideálne obdobie na zabezpečenie vyrovnaného rozpočtu. Tým odďaľuje možnosť systematického znižovania daňových a odvodových sadzieb.

Peter Kremský, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska

To sa nám zdá od vlády hlboko nezodpovedné, že nedokáže znižovať absolútny dlh krajiny. Určite by sme ubrali na dotáciách, napríklad na investičné stimuly, štátnu pomoc a podobne, kde je priestor na korupciu a klientelizmus. Na druhej strane, treba pridať do budovania infraštruktúry.

Peter Goliaš, riaditeľ INEKO

Hlavným rizikom je, že nebudú dodržané ciele deficitu, čo sa už pri tejto vláde stáva zvykom. Deficit by bol podstatne nižší, ak by vláda nič nerobila, vďaka priaznivej situácii v ekonomike rekordne rastú príjmy verejných financií. Vláda tiež prišla s celým radom opatrení na poslednú chvíľu cez poslanecké novely bez oficiálneho prepočtu dosahov.

Miriam Špániková, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení

Oceňujem pokračovanie v konsolidácii verejných financií, ale zároveň treba podotknúť, že práve v čase priaznivej ekonomickej konjunktúry mohli byť opatrenia na konsolidáciu omnoho ambicióznejšie. Vládna koalícia nepočíta v budúcom roku ani so znižovaním sadzby daní pre firmy, ktoré v minulosti avizovala.

Róbert Chovanculiak, analytik INESS

Tohtoročný rozpočet je premrhaná príležitosť, ktorú nám poskytli dobré časy. Vláda jednoducho každý rok čelí čoraz vyššiemu prílevu peňazí z daní a odvodov, a to ju nemotivuje hľadať najväčšiu možnú hodnotu za zdroje, ktoré míňa. Naopak, má pocit, že každé dodatočne vybrané euro musí nejako ad hoc minúť. (RGA)

RGA, HN

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards