Bitcoin je na tenkom ľade, ktorý sa láme

Bitcoin je na tenkom ľade, ktorý sa láme

 

Miroslav Vajs, Bratislava

Platiť sa dá aj peniazmi, ktoré ste nikdy v živote v ruke nedržali. Virtuálne (internetové) kryptomeny, ako je bitcoin, sa rýchlo presadzujú v bežnom živote. Bitcoin bol najprv zaznávaný ako forma transakcií pre mafiánov, no dnes už nie je problém si na internete kúpiť za bitcoiny chladničku alebo aj auto. O popularite bitcoinu a iných virtuálnych peňazí hovorí fakt, že začiatkom roka sa dal bitcoin kúpiť za 1 000 eur a teraz jeden bitcoin stojí 15-tisíc eur. Globálny peňažný systém väčšina ľudí vníma cez papierové peniaze a mince. Eurá, doláre či libry. No mnoho ľudí už uprednostňuje bezhotovostnú platbu kartou. Nenosia so sebou hotovosť. A rovnako fungujú aj kryptomeny. Fyzicky síce neexistujú, nemajú papierovú alebo kovovú podobu, no platiť sa nimi dá. Na druhej strane bitcoin a iné kryptomeny nie sú pre každého. "Investície sú pre tých, ktorí sú ochotní riskovať a sú pripravení na výkyvy v desiatkach percent za jeden deň. Z dlhodobého hľadiska podľa mňa však BTC (bitcoin) má potenciál. Aj keď sa nemôžeme čudovať tomu, keď zo súčasných úrovní v blízkej dobe výrazne klesne," uviedol Jaroslav Brychta zo spoločnosti XTrade Brokers. "Kryptomeny sú priamym konkurentom tradičného finančného systému. Ich hlavnou výhodou je, že nepotrebujú banku ako sprostredkovateľa a garanta dôvery. Ak dnes posielate peniaze prevodom cez banku, táto platba prebehne vďaka tomu, že platca aj príjemca dôverujú banke, že bude všetko v poriadku. Pri kryptomenách takýto prostredník nie je nutný. No nedá sa povedať, že by finančný svet kryptomeny ignoroval. Mnohé inštitúcie hľadajú spôsob, ako integrovať technológiu blockchain do svojho fungovania," hovorí Martin Vlachynský z ekonomického inštitútu INESS.

Čo je to blockchain?

Blockchain je špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy so stále sa rozširujúcim počtom záznamov. Inými slovami, blockchain je internetová technológia na udržanie bezpečnosti. Blockchain nie je zaujímavý len pre banky. Stráženie citlivých dát prostredníctvom blockchainu využívajú aj nemocnice či štátne úrady. Bitcoin a blockchain idú ruka v ruke. Chceli by ste si napríklad kúpiť bitcoin? Zriadenie účtu na obchodovanie s bitcoinmi je zadarmo a prebieha zhruba rovnako ako otvorenie účtu v klasickej banke. Treba mať pripravený pas, fotka sa dá spraviť cez väčšinu notebookov alebo tabletov a treba poznať svoje základné identifikačné údaje. Dá sa predpokladať, že všetky tieto súkromné informácie pôjdu cez internet dôkladne zabezpečené cez technológiu blockchain. "Bitcoin, ako každá kryptomena, nepodlieha žiadnej regulácii," upozorňuje Radoslav Tupý zo spoločnosti Capital Markets. Kryptomeny sú mimo regulácie Európskej centrálnej banky vo Frankfurte či Federálneho rezervného systému (Fed) s centrom vo Washingtone. Asi najpriamejšie sa voči kryptomenám postavila Čína. "Žiadna krajina nechce neregulovateľnú menu. Zakázanie bitcoinu podľa vzoru Číny môžeme čakať aj v iných krajinách," uviedol Tupý. Záujem o digitálne peniaze však neutícha. Bitcoin sa dostal na úroveň 15-tisíc dolárov za 1 bitcoin. Mnoho ekonomických analytikov hovorí, že bitcoin je typickým príkladom bubliny. A teda, že hodnota bitcoinu onedlho spadne nadol. Preto by mali byť investori do bitcoinu opatrní. "Bitcoin je značným prísľubom do budúcna. V poslednom čase sa však z toho stala celosvetová téma a pre rast jeho ceny má veľa ľudí dojem, že sa na ňom dá ľahko zarobiť. Ťahúňom jeho rastu (ceny) je dnes hlavne nebývalo silný špekulatívny dopyt, ktorý súvisí s tím, že sa z bitcoinu v posledných mesiacoch stala prakticky globálna investičná téma," uviedol Brychta. Virtuálne meny však určite nezaniknú. Dá sa predpokladať, že pokus Číny zakázať bitcoin bude akýmsi prvým signálom. Bitcoin sa však zakázať nedá, rovnako ako stovky ďalších virtuálnych mien. "Bitcoin nie je možné zakázať, nie je tam žiadna inštitúcia alebo server, ktoré by ste zavreli alebo vypli. Možné je zakázať styk s národnou menou, teda výmenu kryptomeny za peniaze," hovorí Vlachynský. Ak by teda mal zmiznúť bitcoin či iné digitálne meny, muselo by zrejme najprv zaniknúť euro, a to krátkodobo ani dlhodobo nie je na programe dňa.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards