Európska investičná banka sa rozrastá. Vzniká nová divízia

 Európska investičná banka sa rozrastá. Vzniká nová divízia

Európska investičná banka vytvára novú pobočku. Tá sa má zaoberať hlavne finančnými prostriedkami, ktoré nechce stratiť po brexite, a krajinami, ktoré podporujú migračnú krízu v Európe. Podľa agentúry Reuters takmer dve tretiny členských štátov, ktoré vystúpili tento týždeň na stretnutí Ecofin, reagovali pozitívne. Naše ministerstvo financií odkazuje, že ide o veľmi komplexnú otázku, ktorou sa budú všetci relevantní aktéri intenzívne zaoberať v priebehu najbližších mesiacov.

Investície v Británii

Banka chce dosiahnuť, že po brexite nepríde o miliardy, keďže krajine poskytla len za minulý rok 6,9 miliardy eur. Teraz ich chce späť. Podľa analytika Capital Markets Samuela Izraela v období, keď sa rozhodovalo o tom, kde sa prostriedky banky použijú, mala Veľká Británia rovnaké záujmy ako zvyšok Únie, a preto nemožno z investícií vycúvať. Podľa analytika by tak pri okamžitom vyplatení Európska investičná banka zažila príliš veľkú turbulenciu a mohlo by to znamenať značné problémy v bankovej bilancii investičnej banky. "Pri dlhodobom vrátení počítame s horizontom minimálne 35 rokov," tvrdí Izrael. Britské ministerstvo financií uvádza, že budúce vzťahy Spojeného kráľovstva s Európskou investičnou bankou sa budú preberať v rámci rokovaní o odchode z Únie.

Pomoc rozvojovým krajinám

Nová pracovná sila v banke by mala pomôcť aj mimoeurópskym krajinám, ktoré sú zdrojom nedávnej prisťahovaleckej flotily Únie. Ide napríklad o Turecko. Pomôcť by chcela aj prostredníctvom vybudovania lepšej cestnej infraštruktúry a nových pracovných miest. Analytik INESS MartinVlachynský však tvrdí, že rozvojové krajiny dostávajú kapitálové injekcie už desiatky rokov. Skutočným liekom môže byť len ich zapojenie do svetového trhu a politická stabilizácia.

Európska investičná banka by mohla zvýhodňovať rezidentské štáty Únie nižšími úrokmi a pri neeurópskych projektoch by mohla vyrubiť vyššie úroky za právo danej tretej krajiny participovať v rozvoji. "Ak zohľadníme celkové aktíva a rezervy investičnej banky, ktoré sú tvorené príspevkami, rozpočtovou politikou Európskej únie, tak predpoklad je taký, že požičané peniaze tretím krajinám môžu byť stále ,lacnejšie‘ ako od tamojších vládnych subjektov," tvrdí Izrael. 

Operácie na Slovensku

Na Slovensku vznikla pobočka banky pred troma rokmi. Vďaka jej príspevkom mohli v Bratislave postaviť napríklad Most Apollo, dostavať diaľnice či rýchlostné cesty. Viceprezident našej pobočky je bývalý minister hospodárstva Vazil Hudák. Uviedol, že v priebehu posledných piatich rokov podpísala na Slovensku pôžičky za takmer 3,4 miliardy eur. "Schválila nám aj úver vo výške jednej miliardy eur na financovanie výstavby piatich úsekov diaľnice D1 medzi Martinom a Ružomberkom a Popradom a Prešovom," uviedol viceprezident.

Európska investičná banka vznikla ako dlhodobá úverová banka. Je jednou zo starších inštitúcií Európskej únie. Jej najdôležitejšou úlohou je poskytovať pôžičky na také projekty, vďaka ktorým sa budú napĺňať ciele Európskej únie. Radu guvernérov tvoria ministri členských štátov, väčšinou ministri financií. Zároveň riadia politiku úverov. Predstavenstvo tvorí prezident banky a zvyšní členovia Únie. Sídli v hlavnom meste Luxemburska. Rozdiel medzi Investičnou bankou a Európskou centrálnou bankou je, že Európska centrálna banka rieši najmä spoločnú menu a snaží sa zabezpečiť, aby jej hodnota neklesala.

link Michaela Barcíková, HN

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards