Sociálna oblasť zhltne tretinu rozpočtu

Na dôchodky a ďalšie dávky vynakladáme menej ako priemer EÚ, číslo však bude stúpať.

 Sociálna oblasť zhltne tretinu rozpočtu

Dnes by mali poslanci odhlasovať rozpočet na budúci rok. O jeho obsahu debatujú od stredy. Podľa predloženého návrhu si najviac polepšia rezorty práce a obrany. Z celkového balíčka verejných financií na budúci rok pôjde najviac práve na sociálne zabezpečenie.

Toto odvetvie tradične zhltne najväčšiu časť verejných financií, tradične je to približne tretina všetkých peňazí. Na budúci rok by výdavky mali predstavovať 35,6 percenta. Oproti Európskej únii sme však na tom ešte dobre. V roku 2015 minuli členské krajiny na sociálne zabezpečenie priemerne 40 percent z verejných výdavkov. Táto kategória zahŕňa v prvom rade vyplácanie rôznych dávok a dôchodkov.

Na tento účel nejdú iba dane, ale hlavne odvody do Sociálnej poisťovne. Aj keď ide o samostatný organizmus hospodáriaci so sumami z odvodov, momentálne je v mínuse. Funguje vďaka finančnej pomoci od štátu, ktorá sa však už platí z daní. Na budúci rok má táto pomoc podľa rozpočtu dosiahnuť výšku viac ako 255 miliónov eur. Predpokladá sa, že do dvoch rokov by sa poisťovňa mala pozviechať a hospodáriť samostatne.

Podiel tejto kategórie na celkových výdavkoch bude v budúcnosti iba rásť. Ako totiž upozorňuje analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana, "počet dôchodcov sa bude zväčšovať, a aj dôchodky sa neustále valorizujú". Na druhej strane, nevidí príliš pozitívne ani zvyšovanie rozpočtu pre rezort práce. "Je podmienený predovšetkým čerpaním eurofondov na podporu politík trhu práce a čiastočne na sociálne služby a opatrenie ťažko postihnutých," poznamenal.

link Kristína Votrubová

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards