Uhlie je na ústupe. Únia odporúča alternatívy

Fosílne palivo chcú nahradiť alternatívnymi zdrojmi. Z elektrární sa však len tak rýchlo nevyparí.

Uhlie je na ústupe. Únia odporúča alternatívy

Spaľovanie uhlia v elektrárňach nevyrába len elektrinu a teplo, ale uvoľňuje do ovzdušia aj rôzne nebezpečné látky. Ide najmä o tuhé znečisťujúce ako síry oxidy, dusíka a uhlíka, ale dokonca i pevné odpady ako škvaru či popol. Prísnejšie pravidlá znečistenia ovzdušia a vyššie ceny uhlíka spôsobujú podľa analytikov think tanku Carbon Tracker neziskovosť elektrární. A 97 percent z nich stratí do roku 2030 ešte viac zo svojich ziskov. Stane sa tak v prípade, ak európske vlády neprijmú opatrenia potrebné na splnenie svojich klimatických cieľov podľa parížskej dohody.

Uhoľné elektrárne patria k najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Podľa Európskej environmentálnej agentúry sú jedným z najväčších zdrojov emisií oxidov síry, oxidu uhličitého a oxidov dusíka. "Vďaka novým, prísnejším emisným normám, ktoré sú aktuálne na stole, by v budúcnosti predovšetkým uhoľné elektrárne mali problém prežiť a pravdepodobne ich v Európe nahradia elektrárne spaľujúce zemný plyn," uvádza Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk

Slovenské uhlie 

Nováky a Vojany. Dve slovenské mestá, ktoré sa môžu vďaka elektrárňam "chváliť" najznečistenejším ovzduším. Sú tiež zodpovedné za veľký objem oxidov síry. Podľa Martina Vlachynského, analytika INESS, proti uhliu pôsobia emisné limity a zlacňovanie konkurenčných zdrojov energie. Tieto efekty majú rôzne dosahy v jednotlivých krajinách. "Na Slovensku je úloha uhlia veľmi malá, no v Poľsku je to kľúčový zdroj energie, ktorý nenahradia o rok ani o päť rokov.

V podiele bezuhlíkovej elektriny Slovensku patrí siedme najlepšie miesto v Európe. Analytik Capital Markets Radoslav Tupý tvrdí, že u nás ako vo väčšine krajín Únie veľké množstvo uhoľných elektrární nezodpovedá normám. "Problémom je podporovanie výroby elektriny z domáceho uhlia, ktoré sa pravdepodobne v priebehu niekoľkých rokov ukončí," hovorí Badida. Na druhej strane však Vlachynský tvrdí, že minimálne v Európe uvidíme pokračujúci ústup uhlia, no k jeho úplnému vymiznutiu zase tak skoro určite nepríde.

Alternatívne zdroje 

Návrhy na dosiahnutie vyšších cieľov v oblasti obnoviteľnej energie v celej Únii boli schválené minulý týždeň v Európskom parlamente po tvrdej diskusii medzi tými, ktorí uprednostňujú rýchle vyraďovanie uhlia, a druhými, ktorí chcú pomalší prechod. Sedem národov vrátane Veľkej Británie už oznámilo ukončenie uhoľného výkonu do roku 2030.

V budúcnosti tak bude lacnejšie nalievať peniaze do alternatívnej veternej a solárnej energie, ako prevádzkovať už existujúce elektrárne v Európe. Napríklad krajina s najväčšou flotilou uhoľných elektrární v Európe, Nemecko, by postupným zrušením uhoľnej energie ušetrila až 14 miliárd dolárov. Podľa smernice Európskej komisie by mali členské štáty Únie do roku 2020 pokryť dvadsať percent svojej energetickej spotreby z obnoviteľných zdrojov. Za týmito zmenami stojí nielen európska legislatíva, ale aj technologický pokrok a požiadavky samotných zákazníkov, ktorí chcú ekologické a úsporné riešenia prispôsobené priamo ich konkrétnym potrebám.

linkMichaela Barcíková, HN, 11.12.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards