Najchudobnejšie mestá dostanú ďalšie milióny

Na výjazdovom rokovaní v Revúcej sa hodnotili rozvojové projekty, čaká ich prísnejšie hodnotenie.

 Najchudobnejšie mestá dostanú ďalšie milióny

Každý z 15 najchudobnejších okresov dostane od vlády milión eur. Avizoval to premiér Fico na včerajšom rokovaní, ktoré vláda po takmer roku a pol organizovala v jednom z najmenej rozvinutých okresov na Slovensku. Rokovanie sa konalo pri príležitosti udelenia miliónovej dotácie pre Revúcu a hodnotenia akčného plánu rozvoja. Ten počíta do roku 2020 s vytvorením viac ako tisíc nových pracovných miest a so znížením nezamestnanosti o takmer štvrtinu. No podľa plánu to zatiaľ úplne nejde a zmene nenahráva ani aktuálne schválený zákon o zrušení odpočítateľnej položky pri zdravotných odvodoch.

Projekty neprinášajú pracovné miesta

Podľa premiéra je problémom kvalita a formulácia súčasných projektov financovaných z regionálneho príspevku, nezvyšujú totiž zamestnanosť. Nové projekty preto musia viesť priamo k vytvoreniu pracovných miest. Fico podľa TASR zároveň ohlásil, že v každom z 15 okresov zorganizujú podobný výjazd, vyčlenia im z rezervy milión eur, no tiež uskutočnia detailnú inventúru projektov.

Na vládnu iniciatívu finančnej injekcie reagovala kriticky strana SPOLU. "Mikulášsky" príspevok označili za nesystémové populistické riešenie. "Návrat k nekoncepčnému rozdávaniu peňazí z rezervy vlády, žiaľ, potvrdzuje zlé fungovanie vyplácania regionálnych príspevkov na projekty v najmenej rozvinutých okresoch. Tie sa majú realizovať podľa akčných plánov," povedala poslankyňa Katarína Macháčková.

Diskutované investície sú súčasťou päťročného Akčného plánu rozvoja okresu Revúca, ktorý odštartoval v septembri 2016. Zahŕňa investície dokopy 61 miliónov eur s cieľom zvýšiť zamestnanosť. Do roku 2020 by tak vláda chcela dosiahnuť vytvorenie 1 100 nových pracovných miest. "Hovoríme o takmer štvrtinovom zoškrtaní počtu nezamestnaných," uviedol pri predstavení plánu premiér Robert Fico.

Náplasť na zrušenú odpočítateľnú položku

Rozhodnutie vyčleniť milión eur navyše na rozvoj Revúcej bolo predstavené krátko po tom, ako parlament schválil zrušenie odpočítateľnej položky, vďaka ktorej firmy nemuseli platiť zdravotné odvody za ľudí s najnižšími príjmami. Podľa odborníkov však takéto opatrenie môže mať negatívne dosahy hlavne na najchudobnejšie regióny s vysokou nezamestnanosťou. Splnomocnenec vlády pre najmenej rozvinuté regióny Anton Marcinčin sa k téme vyjadrovať odmietol, uviedol len, že mu zatiaľ chýbajú hlbšie dáta o tom, koho a ako to postihne.

Analytik INESS Martin Vlachynský však tvrdí, že problém málo rozvinutých regiónov súčasné opatrenia komplikujú. "Problém zaostalých regiónov treba rozdeliť na dve spojené, ale nie identické otázky - nezamestnanosť a podpriemerné bohatstvo. Nezamestnanosť je problémom dlhodobo nezamestnanej nízkokvalifikovanej pracovnej sily, ktorý sa nedá vyriešiť občasným poslaním peňazí z Bratislavy," vysvetlil. Pokračoval, že vláda môže síce pritiahnuť zopár investorov cez peniaze, zvyšovaním nákladov a príplatkov však zväčšuje priepasť medzi nízkokvalifikovanými nezamestnanými a trhom práce. "Zrušenie odpočítateľnej položky na zdravotné odvody je ďalšou ranou, keďže opäť predraží práve nízkopríjmovú skupinu zamestnancov," dodal pre HN Vlachynský.

Málo projektov, takmer žiadny progres

V septembri informoval splnomocnenec vlády pre najmenej rozvinuté okresy Anton Marcinčin, že z približne 20 miliónov eur, ktoré boli vyčlenené na poskytovanie regionálnych príspevkov na roky 2016 a 2017, bolo v septembri tohto roku takmer 17 miliónov eur nevyčerpaných. Podľa zoznamu uzatvorených zmlúv o poskytnutí regionálneho príspevku sa od začiatku septembra do konca novembra zazmluvnilo len ďalších 12 projektov za necelých 1,2 milióna eur. Riešenie by mala priniesť novela zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov, o ktorej už rokoval parlament v prvom čítaní.

HN, 7.12. link, L. Lauková

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards