Neudržiavaný štadión

Pozorný čitateľ s dobrou pamäťou si určité pamätá veľkú rekonštrukciu Zimného štadiónu Ondreja Nepelu v Bratislave. Cieľom vtedajšej rekonštrukcie bolo pripraviť štadión na majstrovstvá v ľadovom hokeji, ktoré sa na Slovensku uskutočnili v roku 2011. Rekonštrukcia prebiehala dva roky a stála dokopy skoro 100 mil. eur.

Neudržiavaný štadión

Slovensko má znova hostiť šampionát v roku 2019. História sa tak opakuje. A rovnako sa bude pravdepodobne opakovať aj rekonštrukcia štadióna. V týchto dňoch sa objavila správa, že mesto Bratislava bude potrebovať dodatočných 5 miliónov eur na to, aby sa štadión znova rekonštruovalo. A to v situácii, keď mesto ešte ani nesplatilo pôvodnú rekonštrukciu. Budúci rok čaká mesto posledná splátka vo výške 6 miliónov eur. Teda v roku 2018 mesto ešte ani nebude mať splatenú veľkú rekonštrukciu z pred 7 rokov a už si bude musieť požičať alebo inak nájsť financie na novú.

Inšpekcia Medzinárodnej hokejovej federácii IIHF požaduje renováciu alebo výmenu chladiaceho systému, mantinelov, vetrania, monitoringu štadiónu, vzduchotechniky, informačného systému či výmenu rolby na úpravu ľadovej plochy. Mesto je z tejto sumy prekvapené. Pritom 5 miliónov eur za 8 rokov prevádzky pri 100 miliónovej stavbe je len zhruba 0,63%amortizácia (opotrebenie) ročne, čo nevyzerá ako extrémne číslo. Akoby verejný vlastník zabudol, že každú investíciu treba udržiavať a čim drahšia investícia, tým drahšia údržba.

Mesto Bratislava sa už nechalo počuť, že tieto náklady by mal zaplatiť štát alebo hokejový zväz. Slovenský zväz ľadového hokeja však nič také neplánuje. Daňovník by sa mal zase spýtať,  aká bola dlhodobá vízia udržateľnosti tohto štadióna. Zdá sa, že ani pravidelné zápasy bohatej ligy KHL a nespočetné kultúrne podujatia nedokážu zaplatiť ani len údržbu tejto stavby.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards