ANKETA:

Aký dosah mali daňové licencie na biznis našich podnikateľov a ako hodnotíte fakt, že ich štát napokon zrušil?
 

ANKETA:

Martin Vlachynský, analytik INESS:

Daňové licencie boli škodlivý experiment s nejasným cieľom. Správanie firiem v zásade nezmenili, len posunuli hranice optimalizácie z nula eur na úroveň licencií, čo pre rozpočet nie je významné číslo. Zásadne sa však narušila logika daní (platíš, ak si v zisku). Mnohé firmy boli nútené platiť daň zo straty, ktorá nebola výsledkom účtovníckych kúziel, ale ich reálnej situácie.

Luboš Sirota, podpredseda Predstavenstva McROY Group:

Licencie biznisu na Slovensku poškodili. V úvode priniesli zánik mnohých spoločností, neskôr zas sťažovali vstup predovšetkým mladých ľudí do podnikania. Na Slovensku dlhodobo, aj z hľadiska trhu práce, hovoríme, že štát by mal absolventov škôl motivovať, aby skúsili podnikať a "postaviť sa na vlastné nohy". Zavedenie licencií však malo presne opačný efekt.

Ladislav Vaškovič, predseda Ekonomického výboru SOPK:

Išlo o nesystémové opatrenie. Prirodzene, inak daňové licencie hodnotila štátna správa, keďže pomohli získať pre rozpočet ďalšie zdroje. V prvom roku do 80 miliónov eur. Ako ďalší prínos niekedy uvádzala, že sa znížil počet neaktívnych subjektov. Je to sporné, dalo sa to dosiahnuť aj inak. Je aj otázne, čím boli "mŕtve" spoločnosti negatívne pre prostredie.

Miriam Bellušová, generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu:

Opatrenie bolo represívne. Postihovalo plošne všetkých podnikateľov, ktorí neboli v zisku. Štát ním zakrýval svoju neschopnosť efektívne vyberať daň z príjmu. Zaviedol ich v roku 2014 v rámci konsolidačných opatrení. Ak mali zabrániť daňovým únikom, tak bolo neefektívne. Najviac ním trpeli malé firmy s jedným alebo so žiadnym zamestnancom a boli objektívne v strate.

Matej Očenáš, spoluzakladateľ CK FutbalTour.sk:

Nepovedal by som, že daňové licencie poškodili slovenské podnikateľské prostredie, no zároveň ich nepovažujem za najlepší spôsob, ako vyriešiť lepší výber daní. Keďže zasiahli najmä malé a stredné firmy, ktoré tvoria skutočne chrbticu našej ekonomiky, a do tejto skupiny sa zaraďujú najmä domáce spoločnosti, boli len akýmsi ďalším úderom pod pás slovenských podnikateľov. Ich zrušenie určite pomôže.

Viktor Pieš, výkonný riaditeľ, Solitea Slovensko, Ekonomické a informačné systémy Money:

Licencie boli ďalším bremenom, s ktorým sa museli malí alebo začínajúci podnikatelia vyrovnať. Ak by boli prijaté správne legislatívne opatrenia na ochranu podnikateľského prostredia a vymožiteľnosť pohľadávok, nebol by tento povinný poplatok nutný. Firmy by ochotne za ochranu svojho podnikania odviedli príslušné dane.

4.12. SME

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards