Na základných školách stále chýbajú učebnice

Z čoho ak nie z kníh sa učíme, a práve s nimi je v školstve stále väčší problém.

Na základných školách stále chýbajú učebnice

Bratislava – Staré učebnice ešte ani nedotlačili a už prišla ďalšia zmena v osnovách. Výsledkom sú chýbajúce knihy pre tretiakov základných škôl, ktorí sa nemajú z čoho učiť. Rezort školstva tento rok začal s novým štátnym vzdelávacím programom, no na učebnice k nemu sa čaká už sto dní. "Stávalo sa to aj predtým, že učebnice chodili neskôr, najmä pre ročníky, ktoré ako prvé nabiehali na nejakú novinku, ale nepamätám si, že by to niekedy až takto dlho trvalo," povedala zástupkyňa pre prvý ročník Základnej školy na Rastislavovej ulici v Prievidzi Miriam Pružincová. Tretiaci sa tam nemajú z čoho učiť, podobná situácia je aj na iných základných školách. Žiaci nemajú učebnice Prírodovedy a Vlastivedy, presne 153-tisíc kusov. Verejné obstarávanie na tieto knihy sa skončilo na začiatku novembra. Rezortu školstva sme sa opýtali, prečo sa učebnice začali obstarávať tak neskoro. Ministerstvo reagovalo, že postupujú podľa zákona. "Proces zabezpečovania nových učebníc pre tretí ročník ZŠ pokračuje v zmysle platnej legislatívy," reagoval rezort. Odborníci na problém upozorňujú roky. "Máme absolútne nevyhovujúcu a zaostalú učebnicovú politiku, a to dokonca aj v porovnaní s našimi susedmi z V4," tvrdí analytik Róbert Chovanculiak z inštitútu INESS.

1.12. HN, Romana Gogová

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards