Školská reforma je bez politickej podpory

Ministerka Martina Lubyová potrebuje na presadenie zmien ďalších expertov. Ich mená mali byť známe do konca novembra.

Školská reforma je bez politickej podpory

Romana Gogová

Bratislava – Exminister Peter Plavčan hovoril o najväčšej školskej reforme za posledné štvrťstoročie. Súčasné vedenie je opatrnejšie. Dokument externých autorov tak zatiaľ nehybne leží na stole. Ministerstvo má z neho vytvárať Národný program, z ktorého bude jasné, kedy a aké kroky sa začnú realizovať a koľko budú stáť. No na to potrebuje rezort zložiť novú skupinu odborníkov. Ich mená zatiaľ nie sú známe.

S reformou odborníci nerátajú

Ostane len na papieri, skončí v šuplíku, zametie sa pod koberec, tak reagovali oslovení odborníci, keď sme im spomenuli autorský dokument Učiace sa Slovensko. Odkedy ho šiesti odborníci odovzdali, ministerstvo sa k nemu vyjadrilo len raz. Šéfka rezortu ho vtedy nazvala nepoužiteľným. "Parlamentný výbor, kde sme o tom mali hovoriť, sa zrušil a tam práve mala prísť pani ministerka a povedať, čo sa vlastne bude diať," reagoval opozičný poslanec Národnej rady za SaS Branislav Gröhling. To, že sa ministerka školstva Martina Lubyová vyhýba diskusi i v parlamente, tvrdí aj nezávislá poslankyňa Zuzana Zimenová, ktorá spočiatku na reformnom dokumente spolupracovala. Myslí si, že ministerka nemá politickú podporu alebo sa s víziou sama nestotožňuje a Národný vzdelávací program bude vytvorený bez prihliadania na víziu Učiaceho sa Slovenska. "Vo svojej podstate to ministerka už aj naznačuje, i keď to ešte otvorene nepovedala," tvrdí Zimenová. Predpokladá, že šéfka rezortu školstva pripraví vlastnú koncepciu, ktorá však nebude prediskutovaná tak dôkladne ako práve Učiace sa Slovensko.

Ministerstvo hovorí o finalizovaní

Proces prijatia reformy sa podľa analytika z inštitútu INESS Róberta Chovanculiaka zbytočne naťahuje. Dokonca tvrdí, že ministri za SNS už mali nastupovať do funkcie s jasnou víziou ohľadne zmien v školstve. "Dnes sa od dokumentu nová ministerka a strana, ktorá ju nominovala, dištancujú," myslí si analytik. Prečo vláda ohľadne dokumentu stále mlčí, nechápe ani Zimenová. Podľa nej to môže znamenať len to, že s reformou v takejto podobe nesúhlasia. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov vidí problém v koalícii: "Za to je zodpovedná vláda a jej predseda, ktorý sa k reforme ešte nevyjadril. Ani celá vláda neprejavila doteraz zásadný postoj." O reakciu sme požiadali aj koaličné strany, do našej uzávierky sa pre HN nevyjadrili, nie je tak jasné, či má Učiace sa Slovensko ich politickú podporu.

Mená ešte nezverejnili

Rezort školstva o dokumente mesiac mlčalo, ešte v októbri tlačové oddelenie pre HN tvrdilo, že do konca novembra vytvoria skupinu expertov, ktorá z Učiaceho sa Slovenska vytvorí Národný program. Preto sme sa snažili zistiť, či už avizovaná skupina existuje. "V súčasnosti ministerstvo finalizuje proces vytvárania expertných skupín," reagoval rezort, podľa ktorého budú zriadené individuálne tímy pre jednotlivé oblasti. Šéfka rezortu už mala osloviť špecialistov z rôznych oblastí a organizácií, na programe budú pracovať aj zamestnanci ministerstva. Ich mená sa majú zverejniť tento týždeň. Rezort plánuje pri zmenách komunikovať aj s ďalšími ministerstvami. Lubyová verí, že prvé zmeny sa začnú realizovať už v roku 2018.

AKÉ ZMENY NAVRHUJE UČIACE SA SLOVENSKO

Predĺženie povinnej školskej dochádzky. Z dnešných desatich rokov má byť 11. Individuálna výučba a menej diktovania látky. Žiaci sa budú učiť aj na školských dvoroch, v prírode a knižniciach. Nielen v triedach. Deti budú pracovať na spoločných projektoch, aby sa naučili pracovať v skupinách a tímoch. Zmení sa systém známkovania. Bude sa prihliadať na individuál ne schopnosti žiakov. Mali by stúpnuť učiteľské platy na úroveň 80 percent priemeru vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Na prvom stupni základnej školy by žiaci nemali prepadávať. Školy a najmä univerzity sa viac prepoja s praxou. Viac variácií pre duálne vzdelávanie. Firmy, ktoré sa nechcú zapojiť, by mohli finančne podporiť školy.

HN, 28.11. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards