Chcú zrušiť odpúšťanie odvodov, ktoré vláda prijala v prvom sociálnom balíčku

V parlamente sa bude rokovať o návrhu, podľa ktorého sa má pre firmy zrušiť takzvaná odvodová odpočítateľná položka.
 

Chcú zrušiť odpúšťanie odvodov, ktoré vláda prijala v prvom sociálnom balíčku

BRATISLAVA. Bolo to jedno z opatrení prvého sociálneho balíčka, ktoré mal premiér Robert Fico napísané na obrovskej tabuli. Jedno z opatrení, ktoré malo zlepšiť životnú úroveň ľudí.

Motivovať roky nezamestnaných ľudí, aby si našli zamestnanie a firmy, aby im tu prácu dali.

"Naším cieľom je vytvárať atmosféru, aby sa oplatilo na Slovensku pracovať a aby nebolo výhodnejšie zostať doma, či už na podpore alebo sociálnych dávkach," predstavoval v tom čase opatrenie premiér Robert Fico.

V súčasnosti je veľká možnosť, že sa toto opatrenie zruší. Reč je o odpúšťaní zdravotných odvodov pre ľudí s najnižšími mzdami.

Vyhrá na tom štát

Odpúšťanie odvodov zaviedla druhá vláda Roberta Fica od roku 2015 a podľa premiéra šlo vtedy o najdrahšie opatrenie celého balíka. Jeho hodnotu vyčíslil vtedy na 170 miliónov eur.

Odpočítateľná položka bola nastavená tak, že ľudia s minimálnou mzdou (v tom čase na úrovni 380 eur) neplatili vôbec žiadne odvody do zdravotnej poisťovne. So zvyšujúcou sa mzdou, ale ľudia aj firmy mali platiť stále vyššie zdravotné odvody. Takto to je až do platu 570 eur, čo je vlastne strop, od ktorého štát už odvody neodpúšťa.

Teraz chcú ale túto odvodovú výhodu pre spoločnosti, ktoré zamestnávajú nízkopríjmových zamestnancov zrušiť. A to opäť cez pozmeňujú poslanecký návrh, ktorý bol predložený priamo na zdravotnícky výbor.

To znamená, že tento návrh neprešiel verejnou diskusiou a už čochvíľa ho môže odhlasovať parlament.

"Minister Drucker sa ako partizán snaží pretlačiť zmeny bez diskusie. A nevymyslel to sám. Má to posvietené premiérom ako aj ministrom financií Petrom Kažimírom," povedal v diskusii na TA3 v relácií V politike poslanec parlamentu Jozef Mihál, ktorý ako prvý na zrušenie odvodovej výhody upozornil.

Ak zrušenie prejde, zvýšia sa podľa Mihála v budúcom roku firmám náklady na jedného zamestnanca o 88 eur (ráta v tom zvýšenie minimálnej mzdy na 480 eur aj zrušenie odpočítateľnej položky).

"Myslíte si, že tých 88 eur dostane zamestnanec? Omyl. Čistý príjem zamestnanca s minimálnou mzdou stúpne len o 29 eur mesačne," objasnil Mihál.

Naopak, zarobiť by na týchto zmenách mal podľa Mihála najmä štát - teda finančná správa, Sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa. Tie dostanú dokopy mesačne navyše až o 59 eur mesačne viac. Zo zvýšenia mzdových nákladov tak zamestnancovi zostane len 33 percent, štát dostane svojich 67 percent.

Na otázku, čo na zrušenie odpočítateľnej položky hovorí Richter, ministerstvo práce denníku SME neodpovedalo. Minister ale na TA3 povedal, že bol návrhom na zdravotníckom výbore prekvapený a bude sa ním zaoberať.

Výplaty na ruku?

Odborníkom sa takéto zvyšovanie nákladov zamestnávateľov nepozdáva. Upozorňujú, že to môže zvýšiť nezamestnanosť na Slovensku, ktorá je dnes podľa údajov ústredia práce na úrovni 6,4 percenta, či spomaliť zvyšovanie platov.

Podľa šéfa Ineko Petra Goliáša si tak nízkokvalifikovaní ľudia budú ťažšie hľadať prácu. "Posilní sa bariéra pre ľudí s nízkym príjmom uplatniť sa na trhu práce a vymaniť sa z dlhodobej nezamestnanosti," hovorí.

Okrem toho sa môže tiež zvýšiť počet ľudí, ktorých firmy vyplácajú priamo na ruku.

"Tieto opatrenia budú mať vážne dopady na pracovný trh v zaostávajúcich regiónoch, kde sú mzdy podstatne nižšie. Radikálnym zvyšovaním ceny práce viac pracovných miest v Poltári ani v Rimavskej sobote nevznikne, práve naopak. Ak nedôjde rovno k poklesu zamestnanosti, rozširovať sa bude šedá ekonomika a platby na ruku," hovorí analytik Iness Radovan Ďurana.

Ako ďalej upozorňujú, na zrušení odpočítateľnej položky získa najmä štát. Podľa Goliáša môže byť opatrenie jedným z riešení ako zlepšiť zlú finančnú situáciu Všeobecnej zdravotnej poisťovne. V júli bola jej strata 112 miliónov eur.

26.11. SME,  Michaela Štalmach Kušnírová, link

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards