Slovensko: "Predbehli" sme Európsku úniu (TV JOJ)

Róbert Chovanculiak 5.8.2017 vysvetľoval pre TV JOJ vplyv zmien spôsobu štatistických výpočtov na prudký pokles nezamestnanosti. 

Slovensko:

Ján Mečiar, moderátor: "Nezamestnanosť na Slovensku klesá a v júni sa prvýkrát dostala pod priemer Európskej únie."

Adriana Kmotríková, moderátorka: "No kým Európsky štatistický úrad eviduje počet ľudí bez práce u nás na úrovni 7,6 %, podľa Roberta Fica je nezamestnanosť ešte nižšia."

Ján Mečiar: " Európskymi rekordérmi v tomto ukazovateli sú naši západní susedia."

Michal Rybanský, redaktor: "Ľudí bez práce na Slovensku postupne ubúda a v rebríčku nezamestnanosti sa nám darí stále lepšie. Jeho lídrom je síce Česko, no my sme za sebou nechali napríklad aj Fínsko."

(graf)

Zdroj - Eurostat
 

Grécko   21,7 %
Španielsko 17,1 %
Taliansko 11,1 %
Eurozóna 9,1 %
Fínsko   8,7 %
  7,7 %
Slovensko 7,6 %
Rakúsko 5,2 %
Nemecko 3,8 %
Česko   2,9 %

Robert Fico (Smer-SD), predseda vlády SR: "Slovensko nikdy nemalo takúto nízku mieru nezamestnanosti."

Michal Rybanský: "Môžeme si tak vychutnávať ekonomický koktail, na ktorý sa síce dobre pozerá, no jeho chuť napriek tomu ešte stále nie je dokonalá."

Róbert Chovanculiak, ekonomický analytik INESS: "Ak sa pozrieme na posledné mesiace, tak rekordne rástla miera vyhadzovania nezamestnaných ľudí zo štatistík."

Michal Rybanský: "Zoznamy na úradoch práce sa o čosi preriedili, no zohnať do firmy kvalitného zamestnanca z domácich zdrojov je stále zložitejšie."

Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky: "Či sa už bavíme o priemysle, alebo službách, tak firmy hlásia, že takéto veľké problémy s dostatkom pracovníkov nemali ani počas toho boomu pred 2008."

Michal Rybanský: "Ľudí dlhodobo bez práce je na Slovensku napriek tomu stále okolo 140 tisíc. No aj oni by mohli ťažiť z príchodu zahraničných podnikov a pomerne slušnej výkonnosti našej ekonomiky."

Zdenko Štefanides: "Naozaj sú to pracovné miesta, ktoré sem prinášajú nové firmy, ako aj zabehnuté firmy a k tomu aj nové programy, nové investície."

Michal Rybanský: "No a keďže ich vďaka ekonomickému rastu neustále pribúda, ministerstvo práce neskrýva optimizmus."

Ján Richter, minister PSVaR SR: "Na prelomu rokov by sme začínali s nezamestnanosťou číslom 5."

Michal Rybanský: "Samozrejme záleží na tom, či pôde o čísla z úradov práce, alebo o iný spôsob výpočtu."

Róbert Chovanculiak: "Keď sa však pozrieme na štatistiky Štatistického úradu, tak tie sú v zásade o 2 percentuálne body vyššie."

Michal Rybanský: "Dôležité však je, že ľudí s prácou u nás postupne pribúda. Michal Rybanský, televízia JOJ."

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards