Kažimír mení dotácie na hypotéky, chce zaviesť ročný strop 400 eur (Denník N)

Denník N publikoval 27.7.2017 článok zaoberajúci sa navrhovanou zmenou spôsobu dotovania hypoték pre mladých, ktorých obrátenú solidaritu kritizoval INESS

Kažimír mení dotácie na hypotéky, chce zaviesť ročný strop 400 eur (Denník N)

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý tvrdí, že minister financií Peter Kažimír podporu hypoték nezvýši.

foto - fotolia

Minister financií Peter Kažimír chce zmeniť spôsob dotovania hypoték pre mladých. Navrhol, aby mladí žiadatelia najprv platili bankám celú sumu úrokov a zľavu by si mohli uplatniť až v daňovom priznaní.

Uplatnili by si teda daňový bonus a štátu by zaplatili nižšiu daň. Na podobnom princípe dnes funguje daňový bonus na dieťa.

No nový spôsob dotovania by podľa Kažimírovho návrhu zároveň znamenal nižšiu úľavu na hypotéky pre mladých, ako tomu je dnes.

Návrh už prešiel pripomienkovým konaním. Ak prejde v parlamente, začne platiť od januára 2018 a bude platiť pre nové úvery na bývanie pre mladých.

Motivácia ministerstva je zrejmá. Banky už z novej podpory profitovať nebudú a štát by mal na podpore oproti terajšiemu nastaveniu ušetriť (najmä keď dobehne starý systém podpory).

Daňovým bonusom na zaplatené úroky má byť suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur. Priemerná ročná výška vyplateného príspevku bola minulý rok 410 eur.

Napríklad pri hypotéke 50-tisíc eur na 30 rokov a základnej úrokovej sadzbe 2 % je úspora na úrokoch podľa prepočtu Finančného kompasu za päť rokov celkom 2755 eur. Po novom môže byť päťročná úspora maximálne 2000 eur.

Na štátny príspevok pre mladých malo vo februári 2017 nárok asi 73-tisíc ľudí. V roku 2016 pribudlo podľa údajov ministerstva financií 17 956 poberateľov.

Podporu nezvýšia

Pripomienky k návrhu zaslal aj opozičný poslanec Miroslav Beblavý. Žiadal, aby sa hranica 50 % zo zaplatených úrokov, ako aj obmedzenie v podobe 400 eur zvýšilo tak, aby sa to nechápalo ako šetrenie na mladých poberateľoch hypotekárnych úverov.

V praxi by to fungovalo tak, že klient by platil vyššiu mesačnú splátku ako podľa dnešných pravidiel a daňový bonus by si uplatnil až v daňovom priznaní. Banka by mu vystavila potvrdenie o zaplatených úrokoch.

Beblavý upozornil, že navrhnutý zákon by bankám umožnil si za papier účtovať ľubovoľnú sumu.

"Úradníci nám vyhovieť nechceli, tak sme sa začali priamo rozprávať s ministrom a dopadlo to tak kažimírovsky: V zákone určia, že banky sú povinné potvrdenie vystaviť zadarmo, ale zvýšiť podporu sa ministrovi zatiaľ nechce," napísal Beblavý na Facebooku.

Kto teda zvažuje, či požiadať o zvýhodnenú hypotéku teraz alebo budúci rok, z pohľadu výšky podpory sa mu to oplatí teraz.

Podmienky sa nezmenia

Podmienky na získanie zvýhodnenej hypotéky zostanú v podstate tie isté ako platia dnes. Stále si na ňu budú môcť nárokovať ľudia od 18 do 35 rokov s priemerným mesačným príjmom, ktorý neprekročí 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy. Dnes je hranica pre hrubý mesačný príjem 1166,10 eura.

Podpora bude aj naďalej platiť pre úvery najviac do výšky 50-tisíc eur. Úľava sa má po novom vzťahovať na všetky úvery na bývanie, nielen na klasické hypotéky. Po novom ju teda budú môcť poskytovať aj Poštová banka, mBank či Oberbank.

Tak ako doteraz to bude len počas piatich rokov (prvý a posledný alikvotne). Ak o úver žiadajú dvaja, podmienky musia splniť obaja, no daňový bonus si bude môcť uplatniť len jeden z nich.

Zruší sa aktuálna štátna podpora, ktorá je už dlhé roky vo výške 3 percent - 2 percentá štát a 1 percento by mala banka. Štát bankám ale jasne neurčil pravidlá, ako majú štátnu bonifikáciu pre mladých pripisovať. Rozdiel je potom v tom, aký úrok klient v skutočnosti zaplatí, a teda koľko z jeho splátky ide na splácanie istiny a koľko na zaplatenie úroku.

Finančný poradca Slavomír Molnár upozornil, že banky štátny príspevok uplatňujú tromi rôznymi spôsobmi. "Keď si potom prerátate, aký budete mať po piatich rokoch zostatok dlhu, zistíte medzi bankami rozdiely. Nejde pritom o zanedbateľné sumy, ale o rozdiely, ktoré v konečnom súčte znamenajú preplatenie úveru o 2 až 3-tisíc eur," upozornil Molnár.

Iná vec je, že kým v minulosti boli úroky na hypotéky aj cez 5 percent, dnes je to menej ako dve percentá, no štátna bonifikácia pre mladých zostala doteraz rovnaká.

Ekonómovia z inštitútu INESS tiež pripomínajú, že štátnu bonifikáciu v praxi využívajú aj tak najmä mladí ľudia s príjmom vyše tisíc eur, ktorí sa nachádzajú tesne pod hranicou nároku na štátom dotovanú hypotéku. Pre Trend uviedli, že dochádza tu k prevrátenej solidarite, lebo človek s podpriemerným príjmom, ktorému banka hypotéku ani neponúkne, dotuje prostredníctvom zaplatených daní hypotéku niekomu s omnoho vyšším príjmom.

Marianna Onuferová
Denník N, 27.7.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards