Bratislava: Eurofondoví experti bez eurofondov (TV JOJ)

Róbert Chovanculiak komentoval 22.7.2017 pre TV JOJ 500-miliónovu podporu vzdelávania budúcich expertov na eurofondy a v budúcnosti sa tak znížila závislosť štátu na služby externých firiem pri čerpaní eurofondov

Bratislava: Eurofondoví experti bez eurofondov (TV JOJ)

Aneta Parišková, moderátorka: "Už od septembra začnú naše univerzity vychovávať budúcich expertov na eurofondy. Podpredseda vlády Peter Pellegrini im na to uvoľnil pol milióna eur. Prví absolventi v tomto odbore však budú až v roku 2019. Lenže čerpať eurofondy môžeme len do roku 2020."

Janka Burdová, hovorkyňa podpredsedu vlády pre investície a informatiku: "Takmer 500 miliónov eur pôjde pre 10 univerzít a 18 fakúlt na výchovu budúcich expertov pre eurofondy."

Alena Malchová, redaktorka: "Cieľom má byť vychovať si odborníkov na eurofondy, ktorí budú pracovať v štátnej správe, čím by vlastne štát ušetril na drahých odborníkoch z externých firiem."

Róbert Chovanculiak, analytik INESS: "Nikto nemôže zaručiť, že títo odborníci naozaj pôjdu pracovať do verejnej správy. Títo ľudia sa môžu rozhodnúť, že tie svoje nadobudnuté vedomosti využijú v súkromných firmách, ktoré sa venujú eurofondom."

Janka Burdová: "Podpredseda vlády Peter Pellegrini dbá na to, aby štátna správa bola rovnako atraktívna a ponúkala rovnako atraktívne pracovné podmienky, alebo aspoň približne atraktívne podmienky ako súkromný sektor."

Alena Malchová: " Podmienky v štátnej správe sú v porovnaní so súkromným sektorom naozaj len približné, pretože kým expert na eurofondy zarobí v súkromnej firme zhruba 2500 – 3000 eur mesačne v hrubom, v štátnej správe bez osobných príplatkov a odmien len niečo medzi 800 – 900 eur v hrubom. A problém nie je len v tom, ako odborníkov, ktorých si vychováme, dostať do štátnej správy. Otázka znie, či ich vôbec budeme potrebovať."

Janka Burdová: "Očakávame prvých absolventov za 2 roky."

Alena Malchová: " Čiže v roku 2019."

Ján Rudolf, odborník na eurofondy: "Táto iniciatíva podľa môjho názoru prišla už dosť neskoro, pretože to obdobie programové končí v roku 2020 a keď si chceme na vysokých školách vychovať nových úradníkov, ta v podstate je to výchova bez efektu, pretože títo ľudia budú v budúcnosti už neuplatniteľní, keďže čerpanie eurofondov v tomto období už končí."

Maroš Finka, Ústav manažmentu STU (telefonát): "Škoda, že tá podpora prichádza až teraz, keď už v podstate je posledná fáza fungovania štrukturálnych fondov takej podobe, v akej fungujú."

Janka Burdová: "Eurofondy by mali pokračovať aj po roku 2020, akurát že bude väčšia konkurencia v Bruseli pri porovnávaní slovenských projektov, takže pripravení experti budú viac než vítaní."

Alena Malchová: " Odborník na eurofondy to tak ružovo nevidí. Podľa neho dostaneme po roku 2020 z eurofondov podstatne menej ako doteraz."

Ján Rudolf: "Skutočne ide o sumy niekoľkonásobne menšie a tí úradníci, ktorí teraz pracujú na ministerstvách, budú absolútne postačujúci, respektíve bude ich nadbytok."

Alena Malchová: "Alena Malchová, televízia JOJ."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards