Ako by vyzeralo Slovensko, ak by si Sulík presadil svoje? Stalo by sa toto, varujú ekonómovia (Parlamentné listy)

Parlametné listy uverejnili 21.7.2017 výsledky analýzy odvodového bonusu, ktorú realizoval INESS

Ako by vyzeralo Slovensko, ak by si Sulík presadil svoje? Stalo by sa toto, varujú ekonómovia (Parlamentné listy)

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) si posvietil na časť ekonomického programu lídra najsilnejšej opozičnej strany SaS Richarda Sulíka. Europoslanec sa netají svojou túžbou byť premiérom. Dokonca sa do tejto pozície viackrát pasoval. Nebol by však veľmi úspešný, krajina pod jeho vedením by vraj vyzerala takto.

Nie je to tak dávno, čo sa Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) pozrel na zúbok ekonomickým návrhom predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu. Aktuálny banskobystrický župan v nej neobstál dobre. Podľa ekonómov by jeho program viedol k úniku ďalších schopných ľudí z krajiny. Viac sme o tom písali TU.

INESS sa teraz pozrel na ekonomickú víziu lídra liberálov Richarda Sulíka. Podľa portálu Topky.sk by Sulík ako premiér zruinoval Slovensko. Z dielne SaS pochádza odvodový bonus (OB), ktorý by mal podľa liberálov priniesť ľuďom do peňaženiek 2 miliardy eur. Ekonómovia tvrdia, že by ním spôsobil miliardovú sekeru v štátnom rozpočte.

„Systém odvodového bonusu je navrhnutý tak, aby poskytoval základný príjem všetkým obyvateľom. Ako celok však musí zafinancovať existujúce výdavky v zdravotníctve, záväzky v dôchodkovom systéme či efektívne zníženia vybraných daní vyplývajúce z tejto zmeny (zrážková daň, asignácia dane),“ ponúkajú detaily analýzy ekonómovia. Rovnako však tvrdia, že OB by mohol byť dobrý pre niektorých zamestnancov a živnostníkov.

OB je rozpočtovo neutrálny, nepochybujem

Na výsledky INESS reagoval aj samotný Sulík, podľa ktorého je OB rozpočtovo neutrálny. „Okrem zdravotníctva je dopad odvodového bonusu podľa našich prepočtov 12 miliónov eur v pluse, podľa prepočtov Inessu 250 miliónov v mínuse, čo je zanedbateľných 0,3 % HDP. Zároveň si však ľudia polepšia o cca 2 miliardy eur,“ tvrdí Sulík aj naďalej.

Europoslanec jedným dychom dodáva, že ani inštitút, ani liberáli nezapočítali niektoré pozitívne vplyvy, ako napríklad, že Sociálna poisťovňa eviduje 43-tisíc ľudí s nezisteným príjmom, čo neznamená, že ich príjem je nula, avšak oni pre istotu rátali s nulovými príjmami, či to, že niektoré matky sú na materskej s dvomi deťmi, no liberáli počítali ku každému dieťaťu jednu matku.

Celé Sulíkovo vysvetlenie si môžete prečítať TU.

du
Parlamentné listy, 21.7.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards