VIDEO Investičné stimuly sú neefektívne pre jednotlivé firmy, zlepšenie podnikateľského prostredia treba riešiť plošne (Netky.sk)

Radovan Ďurana odpovedal 19.7.2017 na otázky portálu Netky.sk ohľadom podnikateľského prostredia a ekonomickej kondície Slovenska

VIDEO Investičné stimuly sú neefektívne pre jednotlivé firmy, zlepšenie podnikateľského prostredia treba riešiť plošne  (Netky.sk)

BRATISLAVA – Získavanie nových investorov je boj hlavne medzi stredoeurópskymi krajinami. Ten by však nemal byť postavený na úľavách iba pre jednotlivé zahraničné spoločnosti, ale na konkurencie schopnosti tvorenej výhodným podnikateľským prostredím pre všetkých a bez rozdielu.

Investičné stimuly sú z pohľadu ekonómov považované za úplatky, kedy si štáty kupujú budúcich investorov. V boji o nich, by malo hlavne záležať na prijateľnom podnikateľskom prostredí, ktoré úzko súvisí aj s daňovým zaťažením. Slovensko patrí medzi krajiny z celej EÚ, ktorá ich má najvyššie. 

Odvodové zaťaženie výrazným spôsobom ovplyvňuje prostredie na trhu, čo sa ďalej odráža v obľúbenosti čiernej práce na Slovensku. Zníženie odvodového zaťaženia, ktoré by viedlo aj k samotnému zníženiu ceny práce pre zamestnávateľov, by sa mohol vytvoriť priestor na získavanie väčšieho počtu investorov aj do chudobnejších regiónov ako je východné Slovensko.

Každoročne štát vyberie viac peňazí na daniach do štátneho rozpočtu, no aj napriek tomu, Slovensko hospodári neustále s deficitom. Minie viac ako vyberie, čo však nevidno na skvalitnení služieb ako napríklad v zdravotníctve, školstve či doprave. Bolo by vhodné upratať výdavky v jednotlivých štátnych rezortoch a pokúsiť sa hospodáriť o niečo lepšie, aby nedochádzalo k zbytočnému plytvaniu verejných zdrojov.

Ako hodnotí hospodársku a ekonomickú situáciu na Slovensku z dlhodobého hľadiska, hospodárenie s verejnými zdrojmi a s akými rizikami by mal štát rátať, sme sa opýtali ekonomického analytika Mgr. Radovana Ďuranu z INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz). Viac sa dozviete vo videu.

KZ
Netky.sk, 19.7.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards