Tlaku odborárov čelí štát. Ako zamestnávateľ (HN)

Róbert Chovanculiak komentoval 17.7.2017 pre Hospodárske noviny snahu odborov o aplikovanie inštitútu minimálnej mzdy i v štátnom sektore

Tlaku odborárov čelí štát. Ako zamestnávateľ (HN)

SOCIÁLNY DIALÓG

Vláda sľubuje, že problém s tabuľkovými platmi pod úrovňou minimálnej mzdy vyrieši do konca roka, zamestnanci chcú ísť do ulíc už na jeseň.

Matej Vanoch

Bratislava – Ak sa do konca leta nič nezmení, pôjdeme do ulíc. To je odkaz odborárov, ktorým sa nepáči, že vláda stále neprišla s riešením tabuľkových platov vo verejnej správe. Problémom je, že každoročne rastie minimálna mzda, ale platové tabuľky to dostatočne nereflektujú. Množstvo ľudí pracujúcich pre štát sa tak paradoxne ocitlo pod úrovňou minimálnej mzdy. Najnižší platový stupeň sa napríklad momentálne začína pri sume 292 eur a zákonná minimálka 435 eur je prekročená pri pracovníkoch bez praxe až pri ôsmom stupni.

Menej ako minimum

Štát ako významný zamestnávateľ sa stavia k riešeniu tohto problému veľmi laxne, hovorí viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová: "Týmto len ukazuje, že si svojich zamestnancov neváži." Zvyšovanie minimálnej mzdy sa stalo obľúbenou témou vlády, ktorá chce týmto spôsobom tlačiť na rast miezd slovenských pracujúcich. Robert Fico dokonca na tohtoročných prvomájových oslavách prisľúbil, že v roku 2019 už budú všetci zarábať aspoň 500 eur. Čím rýchlejšie však rastie minimálna mzda, tým viac pracovníkov verejnej správy sa ocitá pod jej úrovňou. "V súčasnosti nie je ojedinelým javom, že zamestnanci, ako sú napríklad sociálni pracovníci, kuchári v školách alebo školníci, majú nižší tabuľkový plat, ako je minimálna mzda," hovorí výskumníčka Veronika Prachárová z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Zamestnancom, ktorých platy sú v súčasnosti pod úrovňou minimálnej mzdy, poskytuje zamestnávateľ doplatok, bráni sa Úrad vlády, podľa ktorého tak v praxi nikto nepracuje za sumu, ktorá by bola nižšia ako zákonom stanovené minimum. Odbory však kritizujú tento stav ako nespravodlivý a silne demotivačný. Čoraz viac ľudí totiž zarába rovnako, a to bez ohľadu na vykonanú prácu a svoju kvalifikáciu. "Do konca augusta si vyhodnotíme, či došlo k nejakej zmene, je však pravdepodobné, že na jeseň budeme v uliciach. Kedy a akou formou, to rozhodne Rada predsedov odborových zväzov 23. augusta," uviedla hovorkyňa odborárov Martina Nemethová.

Výkon zodpovedá odmene

Vláda vysvetľuje, že už má pripravených niekoľko riešení, potrebuje však čas na analýzu dosahov na verejné zdroje. Tú má vykonať ministerstvo financií. Komplexnú koncepciu odmeňovania zamestnancov tak chce vláda stihnúť predložiť na rokovanie vlády do konca roka. "Všetky naše alternatívne návrhy platových taríf sa začínajú na sume minimálnej mzdy," odkazuje tlačový odbor. Odborári sú však netrpezliví, po dvoch rokoch príprav to podľa nich skôr vyzerá tak, že vláda len naťahuje čas a odďaľuje riešenie. To má negatívne dosahy aj podľa Veroniky Prachárovej, ktorá upozorňuje na to, že mnohí zamestnanci nedostávajú plat, ktorý by bol adekvátny práci, ktorú vykonávajú. "Ak očakávame od zamestnancov vo verejnej službe dobrý výkon, nemožno akceptovať súčasné nastavenie tabuľkových platov," dodáva. Róbert Chovanculiak z inštitútu INESS však upozorňuje na to, že kvalita služieb nie je len o platoch. Počet zamestnancov štátu totiž podľa neho každoročne narastá o tisícky ľudí, avšak zároveň nedošlo k žiadnym manažérskym zmenám v spôsobe riadenia ľudí a ich odmeňovaní na základe výkonov. "Samotné zvyšovanie platov tak zďaleka nevyrieši problémy slovenskej verejnej správy, na ktorej neefektívnosť nedávno upozornila aj správa OECD. Tá ju zaradila na posledné miesto za Grécko."

Týmto sa len ukazuje, že si štát svojich zamestnancov neváži.

Monika Uhlerová, viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov

FOTO:

Po nespokojných pracovníkoch Volskwagenu, avizujú protesty aj zamestnanci vo verejnom sektore.

Matej Vanoch
HN, 17.7.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards