Slovensko je tretie najhoršie v počte štátnych úradníkov (Rádio Lumen)

Rádio Lumen odvysielalo 7.7.2017 reportáž zaoberajúcu sa umiestnením Slovenska v rebríčku štátnych zamestnancov v rámci Európskej únie (3. najhoršie), ktoré komentoval Radovan Ďurana

Slovensko je tretie najhoršie v počte štátnych úradníkov  (Rádio Lumen)

Ján Siman, moderátor: "Slovensko je tretie najhoršie v rámci Európskej únie z hľadiska počtu štátnych zamestnancov. Upozornil na to europoslanec za KDH Ivan Štefanec. Povedal, že máme viac než štyridsať úradníkov na tisíc obyvateľov. Keby sme sa dostali len na úroveň Českej republiky, znamenalo by to úsporu 750 miliónov eur ročne. Europoslanec poukázal aj na reformu ministra vnútra Roberta Kaliňáka ESO, ktorá sľubovala znížiť počet ľudí v štátnej správe a ušetriť 700 miliónov. Podľa europoslancov reforma zlyhala a od jej spustenia počet zamestnancov ešte vzrástol. Rezort vnútra argumentuje, že reforma bola úspešná a skresala počet úradníkov a inštitúcií. Témou sa zaoberal redaktor Pavol Hudák."

Pavol Hudák, redaktor: "Europoslanec za KDH Ivan Štefanec poukazuje, že Slovensko má viac ako štyridsať zamestnancov verejnej správy na tisícku obyvateľov."

Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu (KDH): "Keby sme sa dostali len na úroveň v Českej republike, znamenalo by to úsporu 750 miliónov ročne. Pred štyrmi rokmi, keď minister Kaliňák začínal s reformou, sľuboval úspory 700 miliónov. Nielenže sa tieto úspory nenaplnili, ale počet zamestnancov vo verejnej správe rástol."

Pavol Hudák: "Člen predsedníctva KDH Andrej Klapica poukazuje, že v Bratislavskom kraji je v orgánoch verejnej správy zamestnaných asi 20% obyvateľov, kým v ostatných krajoch Slovenska sú to asi 3%."

Andrej Klapica, člen predsedníctva KDH: "KDH navrhuje, aby rozmiestnenie úradov verejnej správy bolo rovnomerné po celom Slovensku."

Pavol Hudák: "Ministerstvo vnútra argumentuje, že europoslanec ukázal čísla zamestnancov verejnej správy teda napríklad aj učiteľov či zdravotníkov. Podľa hovorkyne rezortu Andrey Dobiášovej, sa reforma ESO týka 80-tisíc úradníkov a priniesla zrušenie alebo zlúčenie viac ako 200 organizácií."

Andrea Dobiášová, hovorkyňa ministerstva vnútra: "Reforma ESO navyše za štyri roky priniesla úsporu viac ako jednu miliardu eur."

Pavol Hudák: "Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS hovorí, že reforma ESO nepriniesla očakávanú úsporu len zníženie počtu zamestnancov. Podľa analytika, ale nie je tiež vhodné porovnávať počet zamestnancov vo verejnej správe medzi krajinami."

Radovan Ďurana, Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS: "V niektorých krajinách môžu byť niektoré služby súčasťou verejnej správy, niekde si to občania nakupujú priamo zo svojich prostriedkov, ale kupujú si to."

Pavol Hudák: "Analytik aj europoslanec sa zhodujú na tom, že priestor na zefektívnenie štátnej správy a na ušetrenie peňazí tu stále je."
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards