Daňová podpora kúpeľov: iba deväť eur na osobu (HN)

Hospodárske noviny uverejnili 6.7.2017 článok o podpore kúpeľníctva zo strany štátu prostredníctvom daňového bonusu, ktorý komentoval Martin Vlachynský

Daňová podpora kúpeľov: iba deväť eur na osobu (HN)

URIZMUS

Pri rokovaní o "nakopnutí" cestovného ruchu sa pôvodne hovorilo aj o výraznom znížení DPH.

Stanislava Ivaničová

Bratislava – Deväť a pol eura ročne ušetrí Slovák, ktorý sa rozhodne zotaviť sa v kúpeľoch. Tak bude v praxi vyzerať podpora cestovného ruchu na Slovensku. V novele zákona o dani z príjmov totiž pribudla odpočítateľná položka zo základu dane na služby v kúpeľníctve.

Čo to znamená v praxi

Z daňového základu si bude môcť našinec v priemere odrátať 50 eur ročne, čo v preklade znamená, že štátu odvedie na daniach o 9,5 eura menej. "To za predpokladu, že jeho príjmy sú zdaňované sadzbou dane 19 percent a nezdaniteľná časť na uhradené služby v kúpeľných zariadeniach nezníži základ dane do záporných hodnôt," pripomína daňový špecialista V4 Group Tomáš Janoušek. Aj keď podľa údajov Asociácie slovenských kúpeľov navštevuje kúpeľné zariadenia ročne okolo 110-tisíc Slovákov, možnosť odpočítať si dane bude mať len približne 60-tisíc ľudí. A to aj preto, že značnú časť kúpeľníckej klientely tvoria dôchodcovia. Asociácia kúpeľov považuje takýto návrh za opatrnícky. "Odpočítateľná položka mohla byť oveľa vyššia. Štát by neskrachoval. Naopak, došlo by k významnej úspore v oblasti vyplácania invalidných dôchodkov," povedal pre HN podpredseda Asociácie slovenských kúpeľov Ján Šimko. Úľava na dani má podľa neho pomáhať prevencii, aby však bola účinná, musela by byť vyššia. Štát novou odpočítateľnou položkou stratí necelé dva milióny ročne, vyčíslila hovorkyňa rezortu financií Alexandra Gogová, podľa ktorej bolo hlavným cieľom opatrenia podporiť cestovný ruch na Slovensku.

"Spľasnuté" plány

Pomoc kúpeľníckemu biznisu a naštartovanie cestovného ruchu bola agenda SNS pri vstupe do súčasnej vlády. Pôvodne chceli národniari presadiť dokonca zníženie dane z pridanej hodnoty v oblasti cestovného ruchu z 20 na 10 percent. S takouto požiadavkou vstupovali do rokovaní s ministerstvom financií aj samotní hotelieri. Už vtedy návrh kritizovali ekonómovia, ktorí upozorňovali, že by šlo o selektívnu podporu jedného sektora. A to isté tvrdia aj pri súčasnej odpočítateľnej položke. V pripomienkovom konaní, ktoré sa končí 11. júla, upozorňuje napríklad Podnikateľská aliancia Slovenska a Združenie podnikateľov Slovenska, že môže ísť o uprednostňovanie kúpeľníctva pred inými formami podnikania. "Takýto bonus je diskriminačný – čo naň povedia prevádzkovatelia lyžiarskych vlekov, horských chát alebo požičovní lodí? Bude nasledovať odpočítateľná položka na lyžovačku a príspevok na člnkovanie?" pýta sa analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský. Už v súčasnosti funguje v slovenskom daňovom systéme viacero odpočítateľných položiek. Slováci si smú odrátať z daní napríklad dôchodkové sporenie, majú tiež možnosť uplatniť si nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Janoušek pripomína, že napríklad severské štáty sú k daňovníkom štedrejšie. "Medzi odpočítateľné položky tam patria štandardne úroky z úverov na financovanie bývania, ale aj nákup odbornej literatúry." Odpočítanie úrokov z úverov má nahradiť štátny príspevok pre mladých pri hypotékach.

Stanislava Ivaničová
HN, 6.7.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards