Slovensko: Tiger opäť cerí zuby (TV JOJ)

Róbert Chovanculiak komentoval 2.7.2017 vplyv vlády na pozitívny vývoj slovenskej ekonomiky, ktorý je prognózovaný na nasledujúce roky

Slovensko: Tiger opäť cerí zuby  (TV JOJ)

Adriana Kmotríková, moderátorka: "Slovenská ekonomika má potenciál prekonávať rekordy. Vďaka bezpečnosti, zahraničným investíciám a domácemu dopytu si už zrejme čoskoro opäť vyslúžime prívlastok európsky ekonomický tiger. Vyhliadky na najbližšie obdobie sú totiž viac než priaznivé, aj keď ekonómovia upozorňujú, že Slováci by sa mohli mať aj lepšie."

Michal Rybanský, redaktor: "Slovenskú ekonomiku čakajú dobré časy. Ukazujú to nielen čísla, ale aj o niečo plnšie peňaženky ľudí."

Robert Fico, predseda vlády SR: "Potešujúcou správou je, že predovšetkým je to domáci dopyt a najmä slovenské domácnosti, ktoré ťahajú tento hospodársky rast."

Michal Rybanský: "Kým aj tento rok to naša ekonomika poriadne odpálila, už o niekoľko mesiacov by sme mali väčšine krajín Európskej únie ukázať chrbát."

Peter Kažimír, minister financií SR: "Slovensko sa ako keby utrhne a stane sa lídrom regiónu s ekonomickým rastom, ktorý presiahne 4 %."

(graf)

Rast slovenskej ekonomiky
 

2015 3,8 %
2016 3,3 %
2017 3,3 %
2018 4,2 %
2019 4,4 %

Michal Rybanský: "V rámci Vyšehradskej štvorky by to malo byť suverénne najviac."

Peter Kažimír: "Čo je za tým? Nazval by som to fenomén Jaguar Land Rover, ale aj fenomén Volkswagen."

Michal Rybanský: "Ekonómovia si však myslia, že dobré výsledky našej ekonomiky nie sú dielom vlády, skôr naopak."

Róbert Chovanculiak, ekonomický analytik INESS: "Zaviedli nových 27 daní, toto všetko má nejaké negatívne dopady na ekonomiku a nemôžeme teda hovoriť o nejakej podpore rastu."

Michal Rybanský: "Vláde sa darí aj na poli zamestnanosti. V tejto súvislosti do konca roka avizuje vznik ďalších 40 tisíc pracovných miest."

Robert Fico: "Možno už v júni, v júli oznámime, že sme pod hranicou, ktorá bola v roku 2007, 2008, kedy sa naša nezamestnanosť pohybovala na úrovni okolo 7,5 %."

Michal Rybanský: "Problémom však naďalej zostávajú dlhodobo nezamestnaní s nízkou úrovňou vzdelania."

Róbert Chovanculiak: "Také opatrenia ako nejaké razantné zvyšovanie minimálnej mzdy, čo plánuje vláda, tak to môže uškodiť práve týmto ľuďom."

Michal Rybanský: "Napriek pozitívnym vyhliadkam netreba zabúdať na riziká, ktoré sa nachádzajú za našimi hranicami. Podľa ministerstva financií ide najmä o bankový sektor v Taliansku a výsledky rokovaní o brexite. Michal Rybanský, televízia JOJ."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards