Výpadok daňových príjmov: Kažimír musí brzdiť výdavky (Finweb)

Radovan Ďurana komentoval 30.6.2017 prognózy IFP o nižších daňových a odvodových príjmov štátu na tento a nasledujúce roky pre finančný portál Hospodárskych novín

Výpadok daňových príjmov: Kažimír musí brzdiť výdavky  (Finweb)

Napriek priaznivému ekonomickému vývoju sa musí štát pripraviť na nižšie príjmy, ako očakával. Môže za to horší výber firemnej dane – rezort financií odhaduje, že za minulý rok vyberie o 334 miliónov menej. Vývoj korporátnej dane bude mať negatívny dosah aj na príjmy štátu v tomto a najbližších rokoch. "Na horizonte rokov 2017 až 2020 znižujeme odhad daňových a odvodových príjmov v rozpätí od 169 do 242 miliónov eur," hovorí riaditeľka Inštitútu finančnej politiky Lucia Šrámková.

Menej od firiem

Analytici rezortu financií analyzovali dôvody medziročného poklesu zaplatenej dane na spracovaných daňových priznaniach. "Hospodársky výsledok analyzovanej vzorky medziročne klesol o 4,4 percenta, čo je v protiklade s evidovaným rastom ziskovosti podľa Štatistického úradu za celú ekonomiku o 6 percent," vysvetľujú v komentári analytici inštitútu. Podľa ministra financií Petra Kažimíra je dôvodom omylu fantómová ziskovosť firiem v roku 2015, ktorá bola ovplyvnená masívnym čerpaním eurofondov a jednorazovými vládnymi opatreniami.

Kažimír však upozorňuje na to, že tento rok si odložilo daňové priznanie rekordné množstvo subjektov, takže konečné čísla môžu byť výrazne odlišné. Na presnejšie odhady si tak budeme musieť počkať do septembra, kedy bude zverejnená spresňujúca prognóza.

Vývoj ekonomiky pomohol

Celkový odhad pritom mohol byť ešte negatívnejší, nižší výber firemných daní však čiastočne kompenzuje pozitívny vývoj makroekonomického prostredia, predovšetkým domáceho dopytu a trhu práce. Do rozpočtu by tak malo vďaka fungujúcej ekonomike pritiecť v tomto roku dodatočných 39 a v budúcom roku 121 miliónov eur.

Pozitívne efekty vo forme vyššieho výberu daní by mal v najbližšom období priniesť aj aktuálny nárast súkromných investícií a lepšie výnosy zo sociálnych a zdravotných odvodov. Priaznivý vývoj pokračuje aj v efektívnom výbere DPH, Finančnej správe sa totiž vďaka viacerým opatreniam darí čoraz lepšie obmedzovať daňové úniky. "Od októbra tohto roka už nebude možné podvodne zlučovať spoločnosti a preto predpokladám, že v rokoch 2017 a 2018 bude naďalej stúpať efektívna daňová sadzba a celkovo sa zlepší výber dane," myslí si prezidentka Daňového fóra Slovenska Alica Orda Oravcová. 

Brzdenie výdavkov

Kažimír zatiaľ odmietol úvahy o negatívnych dosahoch na štátny rozpočet, kľúčová podľa neho bude septembrová prognóza. Stále sa totiž čaká na daňové priznania približne 40 percent podnikateľov. "Až na základe tejto prognózy budeme robiť rozpočet na ďalšie roky. Pre dnešok môžem povedať len to, že dáme nohu z plynu verejným výdavkom. To, či budeme brzdiť alebo pôjdeme pôvodnou rýchlosťou, sa dozvieme v septembri," uviedol Kažimír. 

Podľa analytika inštitútu Iness Radovana Ďuranu má vláda v prípade potreby k dispozícii na krytie výpadku 70 miliónov eur vo svojej rezerve. Zvyšok môže štát ušetriť. "Jedno percento z výdavkov štátneho rozpočtu sa určite usporiť dá. Začať by sa mohlo napríklad zrušením prémie k stavebnému sporeniu."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards