Daň za poschodie. Smer navrhuje nové zdaňovanie nehnuteľností (Sme)

Martin Vlachynský sa 29.6.2017 vyjadril pre denník Sme k návrhu zmeny spôsobu zdaňovania nehnuteľností 

Daň za poschodie. Smer navrhuje nové zdaňovanie nehnuteľností  (Sme)

Zmeny v platení daní z nehnuteľností od nás očakáva aj OECD.

BRATISLAVA. Daň, ktorú platia vlastníci domov, by sa mala zvyšovať. Ľudia by mohli platiť dvoj- až trojnásobne viac ako v súčasnosti. Po novom by sa totiž rozloha nehnuteľnosti násobila počtom podlaží, viac by teda platili podpivničené alebo poschodové domy.

Táto správa pred pár dňami prebehla médiami a nejde o hoax.

Poslanci parlamentu za Smer Ľubomír Peták a Igor Choma spolu s poslankyňou za stranu Most-Híd Editou Pfundtnerovou totiž naozaj predložili do parlamentu návrh na zmenu zákona o miestnych daniach a navrhujú zdaniť nehnuteľnosti podľa rozlohy a počtu podlaží.

Otočili a chcú rokovať o zmenách

Zmeny už prešli v Národnej rade prvým čítaním, a to bez toho, aby ich predtým pripomienkovala verejnosť.

Edita Pfundtner teraz ako jedna z predkladateľov otočila. "Politik má načúvať ľuďom a svojim voličom," povedala pre Pravdu, ktorá na prípad upozornila ako prvá a neskôr sa ku kritike pridali ďalšie média.

Pfundtnerová tvrdí, že nechce zaťažovať vlastníkov rodinných domov a Most-Híd podľa nej návrh v aktuálnom znení nepodporí. Cez pozmeňujúci návrh chce teraz dosiahnuť, aby sa vyššie zdanenie dotklo len podnikateľov, a nie vlastníkov súkromných domov.

Z toho vyplýva, že poslanci návrh z parlamentu stiahnuť neplánujú, iba hovoria o "opravách".

V podobnom duchu sa na svojom facebookovom profile vyjadril aj druhý predkladateľ Ľubomír Peták. "Pri prerokúvaní zákona v parlamente sme pripravení zohľadniť všetky konštruktívne pripomienky," napísal.

Ako bude konečný návrh vyzerať a či sa dotkne len podnikateľov, alebo v nejakom znení aj ľudí, nie je v súčasnosti možné povedať.

Chýbajúce prepočty

V súčasnosti výška dane z nehnuteľnosti závisí od veľkosti zastavanej plochy. K nej si každá obec stanoví svoj príplatok za každé podlažie, ktoré budova má. Väčšinou šlo len o isté percento z dane.

Poslanci však navrhli, aby sa počítala inak - ako súčin zastavanej plochy a počtu nadzemných aj pozemných podlaží. Zjednodušene povedané, daň sa mala platiť z každého poschodia v dome.

Niektorí ľudia by tak mohli po novom platiť dvoj- až trojnásobne viac, ako platia dnes, informovali médiá. Išlo o ich vlastný prepočet, keďže v novele zákona, ktorú poslanci predložili, žiadne prepočty neboli.

Aj podľa prepočtov SME by návrh zdanenie nehnuteľností výrazne zvýšil. Napríklad vlastník podpivničeného rodinného domu so zastavanou plochou 200 štvorcových metrov v bratislavskej Záhorskej Bystrici platí daň asi 94 eur. Po novom by daň stúpla na 187 eur (200 m2 x 2 podlažia x sadzba dane 0,468 eura/m2).

Petrák na svojom facebooku neskôr tvrdil, že informácie o trojnásobnom zvýšení sú zavádzajúce. Tvrdí, že dane by sa zvýšili pri niektorých domoch maximálne o 25 percent. Isté prepočty zverejnil aj na svojom facebooku.

Nový výpočet dane považuje Petrák stále za spravodlivejší, lebo zrovnoprávňuje platiteľov dane z bytov s platiteľmi dane z rodinných domov.

Podľa ich návrhu mali samosprávy na daniach vybrať ročne až o 14 miliónov eur viac.

Analytik INESS Martin Vlachynský si navrhované zvýšenie nevedel predstaviť v praxi. Tvrdil, že máloktoré obecné zastupiteľstvo si v nedávnej histórii dovolilo razantnejšie zvyšovať sadzby. S novou legislatívnou by podľa neho mali obce možnosť vyhovoriť sa na nový vzorec vlády.

Cenové mapy

Daňová poradkyňa Alica Orda Oravcova hovorí, že zvýšenie dane z nehnuteľnosti sa dalo očakávať, keďže zmenu v platení dane z nehnuteľnosti od nás do desiatich rokov požaduje aj OECD.

Konkrétne hovorí o zavedení cenových máp, o ktoré sa Slovensko v minulosti už neúspešne pokúšalo, keď chcelo zdaniť luxusné domy. Plán ministerstva financií však stroskotal na tom, že nevedelo presne povedať, čo je luxusná nehnuteľnosť.

Skôr či neskôr dane z nehnuteľností na Slovensku zrejme pre cenové mapy porastú.

"V prípade, ak by mali byť zvýšené sadzby z nehnuteľnosti vzhľadom na reálnu hodnotu nehnuteľnosti na základe cenových máp, bolo by zvýšenie oveľa vyššie, ako je súčasne navrhované," dodáva Oravcová.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards