Bratislava: Pracovná sila aj exekúcie (TV JOJ)

TV JOJ odvysielala 29.6.2017 reportáž o plánovaných opatreniach vlády na vyriešenie problému s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ktoré komentoval Martin Vlachynský a Róbert Chovanculiak

Bratislava: Pracovná sila aj exekúcie (TV JOJ)

Ľuboš Sarnovský, moderátor: "Naša vláda plánuje prijať viacero opatrení, ktoré majú vyriešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku. Po dnešnom rokovaní Rady solidarity a rozvoja o tom informoval premiér Robert Fico. Riešili aj exekúcie a rekvalifikáciu vysokoškolákov bez práce."

Alena Malchová, redaktorka: "Rozvoj by mal zaručiť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ktorú stále dopĺňame posilami zo zahraničia."

Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení: "Vnímame to samozrejme ako krízovú situáciu aj my vo firmách a v tomto smere je to jedno akútne riešenie, ktoré potrebujeme vyriešiť."

Alena Malchová: "Okamžitým opatrením má byť zavedenie exekučnej amnestie, ktorú podporuje koalícia aj opozícia."

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): "Máme viac ako 3 milióny exekučných spisov na súdoch. Títo ľudia sú nezamestnateľní, pretože akonáhle by išli do pracovného pomeru, okamžite by exekútori na nich skočili."

Alena Malchová: "Exekučné amnestie by sa dotkli viac ako 40 tisíc ľudí a ich finančnú, ale hlavne pracovnú situáciu by mali podľa slov premiéra začať riešiť už na jeseň. Vláda plánuje podporiť aj mobilitu pracovnej sily zvýšením príspevku na presťahovanie sa, vyššiu podporu pri cestovaní za prácou, či podporu výstavby nájomných bytov."

Martin Vlachynský, analytik INESS: "Ja by som bol trošku v tomto opatrný, nevidel by som nájomné byty ako taký nejaký čarovný prútik, ktorý začne riešiť problémy nezamestnanosti v regiónoch, pretože ľahko sa môžeme dostať do situácie, že na jednej strane sa preženie nejaký boom, postaví sa kopec nájomných bytov, možno v lokalitách, ktoré v blízkej budúcnosti sa nasýtia a nebudú až ta atraktívne."

Alena Malchová: "Rada rokovala aj o takzvanom priemysle 4.0. Ide o priemysel, ktorý je založený na technológiách, digitalizácii a prvkoch, ktoré v blízkej budúcnosti ovplyvnia pracovný trh, To znamená, že niektoré pozície zaniknú, pretože ľudí nahradia stroje a roboty a naopak nové pozície vzniknú."

Ján Richter, minister PSVaR SR: "Dôležitá úloha bude pre nás hľadať priestor aj pre tých, ktorí sa na tom budúcom trhu práce neuplatnia."

Robert Fico: "Štát musí podstatne aktívnejšie vstúpiť do plánovania, pokiaľ ide o odborné školstvo, pretože, veď si to už konečne aj povedzme, koľko tisíc politológov na Slovensku študuje, koľko tisíc expertov na medzinárodné vzťahy, ani jeden z týchto ľudí sa jednoducho neuplatní v tejto oblasti."

Robert Chovanculiak, analytik INESS: "Približne jedna polovica študentov študuje humanitné odbory a časť týchto študentov skutočne sa nezamestná následne v odbore, ktorý študovali. Ak sa na to pozrieme z pohľadu verejných financií, tak na týchto študentov ide ročne 200 – 250 miliónov eur, čo je pomerne značná čiastka."

Alena Malchová: "S návrhmi riešení by Rada solidarity a rozvoja mala prísť už na ďalšom zasadnutí na začiatku septembra. Alena Malchová, televízia JOJ."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards