ÚRSO má riadiť bývalý minister Jahnátek (HN)

Martin Vlachynský 29.6.217 komentoval zvolenie Ľubomíra Jahnátka za nového riaditeľa ÚRSO pre Hospodárske noviny

ÚRSO má riadiť bývalý minister Jahnátek  (HN)

REGULÁCIA

Poslanca Smeru navrhla Asociácia zamestnávateľských zväzov.

Kristína Votrubová

Bratislava – Ohlasované zlacňovanie energií, ktoré pre niektorých odberateľov, paradoxne, znamenalo vyššie faktúry, stálo vo februá ri miesto šéfa regulačného úradu. Následne sa menilo i organizačné zloženie. Predsedom nezávislého úradu by sa podľa včerajšieho odporúčania výberovej komisie mal stať súčasný poslanec za Smer a dvojnásobný minister Ľubomír Jahnátek. Meno ešte musí potvrdiť vláda. Aby mohol s dostatočným časovým predstihom pracovať na novej vyhláške o cenách energií, funkcie by sa mal ujať už v lete.

Pochybnosti o nezávislosti

Osemčlennú komisiu tvorili štyria nominanti ministerstva hospodárstva a rovnaký počet zástupcov z Republikovej únie zamestnávateľov, Klubu 500, Združenia miest a obcí a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Práve asociácia navrhla Jahnátka na tento post. "Keď bol vo funk ciách ministra hospodárstva, ako aj pôdohospodárstva, spolupracovalo sa s ním veľmi dobre," vysvetľuje Oto Nevický, člen predstavenstva. Za najdôležitejšie považujú, aby bolo do ÚRSO viac vidieť a mohli tak predvídať jeho rozhodnutia. O zvýšení transparentnosti hovorí aj Jahnátek. "Veľmi dlho som robil v podnikateľskom prostredí a viem, že podnikatelia robia investície na dlhé roky, a ak si nevedia vyrátať, aký bude vývoj cien, veľmi ťažko si plánujú rozsah investície," hovorí o cieľoch. Práve riziko zmeny cien podľa neho mnohých odrádza od väčších investícií. Ďalšou prioritou by bolo riešenie takzvaných taríf za prevádzkovanie systému, v ktorých je zahrnuté aj pokrytie garantovaných cien za solárnu energiu. Momentálne sa na doplatenie vysokej ceny za takúto elektrinu skladajú odberatelia, Jahnátek by to chcel zmeniť. "Svojím spôsobom štát túto situáciu spôsobil, je to zodpovednosť ÚRSO, ktorý vysoké ceny garantoval." Poukázal napríklad na model z Českej republiky, kde 50 percent hradí štát. Podľa Eduarda Hegera, poslanca hnutia OĽaNO-NOVA a člen parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti, by exministrovo dosadenie do funkcie znamenalo definitívny koniec nezávislosti. To isté si myslí aj Karol Galek, poslanec SaS, ktorý Jahnátka považuje za čisto politického kandidáta. Samotný Jahnátek sa však bráni tým, že ho nominovala Asociácia zamestnávateľských zväzov, nie strana Smer, a že jeho nezávislosť bude garantovať zákon. Faktom však je, že prezident tejto asociácie Tomáš Malatinský bol ministrom hospodárstva počas druhej Ficovej vlády. Jahnátek bol zasa desať rokov jej zástupcom v Medzinárodnej organizácii práce pri OSN. Martin Vlachynský, analytik INESS, si však myslí, že nájsť nezávislého kandidáta je celkovo problém. "Kandidátom zo súkromného sektora by sa mohli vyčítať blízke vzťahy s bývalým zamestnávateľom," konštatoval.

Opozícia by radšej Holjenčíka

Všetci členovia komisie potvrdili, že vybraný kandidát bol s veľkým náskokom najlepší zo všetkých. Prihlásili sa štyria, dočasný predseda Miroslav Čelinský i menej známe mená: Ľubomír Blaško a Jozef Légeny. Galek, ktorý je tiež členom výboru pre hospodárske záležitosti, si o Jahnátkovi myslí, že je menej kompetentný ako Jozef Holjenčík. "Vybudoval síce ÚRSO nesystémovo a netransparentne, ale v regulácii sa aspoň vyznal. Keby som ich porovnal z odbornej stránky, tak je to desať k jednej v prospech Holjenčíka," myslí si. Jahnátek bol od roku 2006 ministrom hospodárstva a následne ministrom pôdohospodárstva. Vždy na základe nominácie Smeru, aj momentálne je poslancom za túto stranu, nikdy nebol jej členom. V roku 2009 získal titul profesora elektroenergetiky na Technickej univerzite v Košiciach, toto vymenovanie bolo vnímané kontroverzne. Jahnátek totiž vyštudoval chemicko-technologickú fakultu v Bratislave a neskôr sa venoval makromolekulárnej chémii. Na košickej univerzite však nevyučoval.

Zmeny v regulácii sieťových odvetví

Predsedu už neschvaľuje prezident, ale vláda na základe odporúčania ministerstva hospodárstva (aktuálny minister sa rozhodol, že toto odporúčanie sa bude robiť podľa rozhodnutia výberovej komisie). Oddelila sa funkcia predsedu úradu a predsedu Regulačnej rady, ktorá kontroluje a vybavuje odvolania proti rozhodnutiam úradu. Ministerstvá hospodárstva a životného prostredia majú vyššie právomoci v cenotvorbe, ich pripomienky však pre úrad nie sú záväzné.
 

Kristína Votrubová
HN, 29.6.2017
INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards