Slovensko: Platy budú rásť (TV JOJ)

Robert Chovanculiak sa 27.6.2017 vyjadril pre TV JOJ k rastu mzdových podmienok na Slovensku

Slovensko: Platy budú rásť  (TV JOJ)

Lucia Barmošová, moderátorka: "Po ukončení štrajku a oznámení dohody vo Volkswagene dnes odborári bratislavskej prímestskej autobusovej dopravy vyrokovali 21 %-né navýšenie platov vodičov, a to už od júla."

Adam Zavřel, moderátor: "No a vyzerá to tak, že s dobrými správami o zvyšovaní miezd sa roztrhlo vrece. Podľa odhadu analytikov bude totiž tento trend pokračovať aj ďalej. No a komu zvýšia plat najbližšie?"

Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja: "U nás sa neplytvá, alebo málo plytvá, tak si môžeme dovoliť poskytnúť dotácie na to, aby sa zvýšili mzdy vodičom Slovak Linesu, v tomto prípade o 1 euro na hodinu, zo 4,77 eur na 5,77 eur, prerátal som si to hore, je to 21 %."

Eva Bariová, redaktorka: "Vedenie Bratislavskej župy zároveň priznáva, že dôvodom na zvyšovanie platov vodičov bol veľký odliv zamestnancov ku konkurencii."

Pavol Frešo: "Odchádzali šoféri, lebo konkurencia, špeciálne Dopravný podnik, dávala platy, ktoré boli už výrazne vyššie."

(začiatok ankety)

Vodiči

Opýtaný 1: "Je to super, sme radi, vraveli, že v hrubom by to malo vyjsť do tých 1200."

Opýtaný 2: "O tých 150 eur vyššie, no."

(koniec ankety)

Eva Bariová: "V týchto dňoch v práci možno premýšľa veľa ľudí. Volkswagen 14 %-né navýšenie platov, regionálne autobusové linky 21 %-né navýšenie platov, a čo ostatné profesie? Zisťovali sme za vás. Učitelia o platoch rokujú. Navýšenie od septembra 2017 je stále otázne, ale navýšenie od septembra 2018, 2019, 2020 je rovnaké – 6 %-né. Garanciu každoročného zvyšovania platu k 1. januáru majú aj lekári v nemocniciach, a to 1,25 – 2,3 násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve."

Stanislav Pánis, analytik J&T banky: "Už aj v predchádzajúcich mesiacoch prišlo k relatívne dynamickému nárastu platov vo veľkých podnikoch. Tak môžeme spomenúť napríklad už spomínaný Volkswagen, môžeme spomenúť ďalšiu žilinskú automobilku, môžeme spomenúť napríklad Tesco, môžeme spomenúť napríklad Lidl."

Róbert Chovanculiak, analytik INESS: "Minulý rok rástli najrýchlejšie mzdy v odvetví pohostinstva, reštaurácií, dopravy a maloobchodu."

Eva Bariová: "A trend rastu platov zo strany zamestnávateľov ale aj verejnej správy by mal pokračovať."

Stanislav Pánis: "My predpokladáme, že ten nominálny rast miezd v slovenskej ekonomike by v najbližších rokoch mohol byť vyše 4 %-ný, po odčítaní inflácie by ten reálny rast miezd mohol dosiahnuť vyše 3 % v tomto a v nasledujúcich rokoch."

Eva Bariová: "Pýtali sme sa aj na strop hornej hranice rastu platov, či víziu priblíženia sa k výške platov v susedných štátoch."

Róbert Chovanculiak: "Samozrejme aj na tom západe tie platy rastú, takže ako je veľmi ťažké ich dobehnúť v nejakých absolútnych číslach, ale relatívne myslím, že bude sa to zlepšovať."

Stanislav Pánis: "Trh práce je naklonený v prospech zamestnancov a oni si môžu vyberať ku komu pôjdu pracovať a tým pádom aj oni si môžu určovať, za akú cenu budú pracovať."

Eva Bariová: "Ak ale trend zvyšovania platov bude pokračovať, generácia našich detí sa spokojnosti dočká. Eva Bariová, televízia JOJ."

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards