Mozgy nám odchádzajú takmer najviac vo vyspelom svete (HN)

Róbert Chovanculiak komentoval 27.6.2017 pre Hospodárske noviny alarmujúci odliv mozgov zo Slovenska.

Mozgy nám odchádzajú takmer najviac vo vyspelom svete (HN)

Bratislava – Až 14 percent slovenských študentov navštevuje zahraničné školy. To je po Luxembursku najvyššie číslo v krajinách OECD. Ďalších približne 13 percent študentov odchádza do zahraničia po ukončení štúdia. Problémom je, že veľká časť z týchto vzdelaných ľudí sa už domov nevráti. Upozorňuje na to aktuálna správa OECD o Slovensku. "Trpí tým kvalita dostupnej pracovnej sily a zrýchľuje sa starnutie populácie. Odporúčame prijať opatrenia, ktoré by motivovali migrantov vrátiť sa domov," píše sa v správe. Z prieskumu medzi zahraničnými Slovákmi, ktorý uskutočnila organizácia Leaf, však vyplýva, že až 74 percent respondentov momentálne nezvažuje svoj návrat na Slovensko. Podľa Jany Trnovskej, ktorá má na starosti Slovak Professionals Abroad Program, sú najdôležitejšími faktormi pri rozhodovaní možnosť nájsť na Slovensku adekvátne pracovné miesto, politická kultúra a kvalita štátnych služieb. "Odchádzajú skôr tí šikovnejší a ambicióznejší. Ak sa následne nevracajú, tak má Slovensko menej ľudského kapitálu, než by mohlo mať," hovorí analytik inštitútu Iness Robert Chovanculiak. (MVA)

HN, 27.6.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards