Vláda chce lákať našincov z Británie (Zvolensko-Podpolianske noviny)

Vláda chce lákať našincov z Británie (Zvolensko-Podpolianske noviny)

Domov by podľa odhadov chcela vláda prilákať desaťtisíce ľudí.

Nedostatok ľudí, ktorých by mohli naše firmy zamestnať, chce vláda vyriešiť aj tým, že bude lákať Slovákov zo zahraničia späť domov.

Zamerať sa chce najmä na ľudí, ktorí dnes pracujú a žijú v Británii a ktorých nejakým spôsobom môže ovplyvniť brexit.

Ponuka práce aj dotácie

Odhadujú, že presvedčiť na návrat sa podarí desaťtisíce Slovákov.

Na pláne, ako ľudí prilákať, už začala pracovať agentúra SARIO, ktorá spolupracuje s ministerstvom práce, ministerstvom zahraničných vecí a firmami.

"Plánujeme využiť viac kanálov komunikácie, ale s ohľadom na efektivitu a optimalizáciu nákladov, samozrejme, sociálne siete budú prioritné," povedala hovorkyňa SARIO Simona Čerešníková. Počas leta plánujú spustiť "testovací proces". Čo presne bude jeho obsahom, agentúra nespresnila. Povedala len, že práve po tomto testovaní, pripraví aj rozpočet, koľko by celé lákanie Slovákov domov mohlo stáť. Po tomto testovacom procese agentúra aj spresní nastavenie navrhovaných opatrení.

Agentúra v súčasnosti spolupracuje s firmami na Slovensku pri vytváraní zoznamu pracovných ponúk pre našincov v Británii.

"Vidíme ich uplatnenie od práce pre zahraničných investorov až po manažérske a vysoko kvalifikované funkcie," hovorí Čerešníková s tým, že u Slovákov v zahraničí predpokladajú dobrú jazykovú vybavenosť a skúsenosti. SARIO sa chce tiež s ministerstvom práce dohodnúť na nejakej finančnej podpore.

Napríklad by chceli Slovákom preplatiť náklady, ktoré budú mať, aby sa opäť doma etablovali. To znamená, napríklad náklady na presťahovanie, možno časť nájmu. Presné kritériá zatiaľ agentúra nepovedala. Okrem toho by mohol štát zaplatiť aj prípadnú rekvalifikáciu ľudí.

Odborníci tvrdia, že nepokúsiť sa prilákať ľudí, najmä odborníkov späť domov by bola chyba. Na Slovensku je podľa šéfa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka veľa možností uplatnenie sa v IT sektore alebo v zdravotníctve. No spôsob, akým sa zatiaľ v tomto smere vláda uberá, skôr kritizujú. Tvrdia, že plošné opatrenie nie sú dobrým riešením a môže sa stať, že vláda minie peniaze veľmi neefektívnym spôsobom.

"Štátni úradníci sa opäť zrejme snažia postaviť do pozície, že oni vedia viac ako občania a tretí sektor, ktorý je v tejto oblasti už teraz aktívny. Napríklad organizácia Leaf má svoj program a veľmi dobre vedia, že plošné riešenie pre 10 000 ľudí neexistuje," hovorí analytik Iness RadovanĎurana.

Vždy sledujú, čo sa deje doma

Ľudia podľa šéfa INEKO Petra Goliaša odchádzajú najmä preto, že sú nespokojní s platom a kvalitou verejných služieb. Sami si vedia zistiť, ako na tom ktorá krajina je. Aj preto mnohí odišli pracovať práve do Veľkej Británie. Ak chce naša vláda úniky za hranice zvrátiť, mala by podľa odborníkov zavádzať reformy, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie, prilákajú investorov či zlepšia kvalitu školstva a zdravotníctva a znížia korupciu vo verejnej sfére.

"Kým sa tieto zmeny neudejú, nedá sa očakávať výraznejší návrat," hovorí Goliaš.

Ďurana okrem toho poukazuje na to, že ľudia za hranicami sledujú, čo sa doma deje. Sami rýchlo zistia, či sa v krajine oplatí pracovať a ostať, alebo nie.

"Byť emigrantom je veľmi náročné, prerušenie sociálnych väzieb bolestivé. Preto každý jedným očkom tak trochu sleduje, čo sa deje na Slovensku. Ľudí dotiahne nazad až lepší život, vyššie mzdy, primerané služby," hovorí Ďurana.

Na druhej strane podpredseda predstavenstva McRoy Group Luboš Sirota upozorňuje, že pomoc od štátu môže pomôcť presvedčiť časť ľudí, aby sa napríklad neusadili v susednom Česku, ktoré býva pre mnohých navrátilcov konečnou destináciou, ale prišli by domov.

Vo štvrtok britská premiérka Theresa Mayová lídrov členských štátov Európskej únie ubezpečila, že prisťahovalci z krajiny nebudú musieť odísť. Mayová navrhla, aby občania Únie žijúci v Spojenom kráľovstve päť rokov dostali po brexite "štatút usadených osôb".

Tento nový imigračný štatút by im garantoval právo zostať v Spojenom kráľovstve, ako aj právo na zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a iné výhody.

MICHAELA KUŠNÍROVÁ
Zvolensko-Podpolianske noviny, 27.6.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards